Arama

  • Anasayfa
  • Dünya
  • Omar'ın kınanmasına yönelik karar tasarısına tepki

Omar'ın kınanmasına yönelik karar tasarısına tepki

Yayınlanma Tarihi: 06.03.2019 17:06 Güncelleme Tarihi: 06.03.2019 17:07
Omar'ın kınanmasına yönelik karar tasarısına tepki

Kongresinin ilk başörtülü Müslüman üyesi Omar'ın lobisinin Amerikan siyasetindeki rolüne ilişkin açıklamalarını kınamak için sunulan karar tasarısı siyasetçi ve gazetecilerin tepkisine neden oldu.

Temsilciler Meclisinin en genç kadın üyesi Alexandria Ocasio Cortez, ABD Kongresinin ilk başörtülü Müslüman üyesi Ilhan Omar'ın lobisinin Amerikan siyasetindeki rolüne ilişkin açıklamalarını kınamak için Temsilciler Meclisine sunulan karar tasarısı hakkında Twitter hesabında açıklamalarda bulundu.

ABD'de sınırına örülecek duvar nedeniyle hükümet kapandığında bir Cumhuriyetçi Parti üyesinin "'ya" gidin diye bağırdığını anımsatan Cortez, "Ilhan hakkında aranan kınama konusunda en yaralayıcı olan nokta, kimsenin Latin kökenli ya da diğer topluluklardan kişiler hakkında açıklamalar yapıldığında bu seviyede bir kınama talep etmemesi." değerlendirmesinde bulundu.

İnsanlara nasıl hissetmeleri gerektiğini söylemeye yetkisi olmadığını vurgulayan Cortez, "Ancak yine de şu sorular cevaba muhtaç: Homofobik, siyahi karşıtı, yabancı düşmanı söylemler ya da ''yı Kenya'ya geri göndereceğim' diyen Kongre üyesi için neden ortada bir karar tasarısı yok?" ifadesini kullandı.

OMAR'A GAZETECİLERDEN DESTEK

ABD'li gazeteci Jeremy Scahill da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Demokrat Parti'nin Ilhan Omar'ı otobüsün altına atması (ne yazık ki şaşırtıcı değil) rezillik. Omar, ölüm saçan apartheid İsrail hükümetine ABD'nin verdiği destek ve Amerikan politikacıların yabancı bir gücün ajandasına hizmet etmesine yönelik tamamen meşru endişelerini dile getirdi." görüşünü paylaştı.

"Akıllıca davranan bir toplumda yaşasaydık, Filistinlileri katlederken bile İsrail hükümetini destekleyen ve lobicilerine çıkarları için yakın davranan bu siyasiler, soruşturmaya ve kınamaya odaklanırdı. Onun yerine, cesurca sesini yükselten bir kadına, Ilhan Omar'a saldırıyorlar." değerlendirmesinde bulunan Scahill, Omar'ın başkent Washington'da her iki partinin de baskısıyla yüz yüze olduğunu vurguladı.

yazarlarından Müslüman yazar ve avukat Wajahat Ali de Omar'a yönelik İslamofobik saldırılara ve Temsilciler Meclisindeki karar tasarısına Twitter hesabından tepki gösterdi.

Ali, "#IStandWithIlhan (Ilhan'ı destekliyorum) etiketini desteklemelisiniz çünkü, beyaz Cumhuriyetçilerin antisemitik açıklamaları görmezden gelinirken, Omar korkunç Müslüman karşıtı yorumlar, ölüm tehditleri alıyor, berbat ve utanç verici bir çifte standartın saldırısına uğruyor." dedi.

OMAR'IN KINANMASI İÇİN KARAR TASARISI

ABD Temsilciler Meclisinden bir grup Demokrat vekilin Minnesota Temsilcisi Demokrat 'ın İsrail lobisinin Amerikan siyasetindeki rolüne ilişkin açıklamalarını kınamak için Kongreye sunduğu karar tasarısı yarın oylanacak.

Tasarının İsrail yanlısı İftira ve İnkarla Mücadele Birliği adlı kuruluşun Kongre üyelerine yolladığı mektuptan hemen sonra gündeme gelmesi dikkatlerden kaçmadı.

Daha önce Amerikan siyasilerinin İsrail destekli lobilerden aldığı paralardan dolayı İsrail'e destek verdiklerini ima eden bir paylaşımda bulunan Omar, artan tepkilerden dolayı özür dilemişti.

Omar geçen hafta bir kitapçıda yaptığı açıklamada "İnsanları yabancı bir ülkeye biat etmesine tamam diyen bu ülkedeki siyasi etkiyi konuşmak istiyorum." demişti.

Bu açıklamaları da tepki çeken Omar, Twitter hesabından "Kendi ülkeme Kongre'de veya bir komitede hizmet etmek için yabancı bir ülkeye destek için biat/vaat etmem beklenmemeli. Her gün bana İsrail yanlısı değilsem Amerika karşıtı olduğum söyleniyor. Bunun sorunlu olduğunu düşünüyorum ve bunda yalnız değilim. Ben sadece bunun üzerine sesimi çıkarma konusunda istekliydim ve saldırılara kendimi hedef haline getirdim." ifadelerini kullanmıştı.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN