Arama

  • Anasayfa
  • Dünya
  • "Müslümanların ezanını sabırsızlıkla bekliyorum!"

"Müslümanların ezanını sabırsızlıkla bekliyorum!"

Yayınlanma Tarihi: 14.02.2018 00:00 Güncelleme Tarihi: 14.02.2018 11:24
Müslümanların ezanını sabırsızlıkla bekliyorum!

'in güneyinde bulunan kenti Başpiskoposu Fredrik Modeus, "Şehrimizde kilise çanının yanı sıra sesini duymayı umut ediyorum. Müslümanların ezanını sabırsızlıkla bekliyorum" ifadelerini kullandı.

'in kentindeki yetkililerinin dün emniyet müdürlüğüne, okunması için yaptığı başvurunun ardından İsveç kilisesinden açıklama geldi.

Kilise adına sosyal medya hesabından açıklama yapan Başpiskopos Modeus, "İsveç Kilisesi adına Müslümanların ezanını sabırsızlıkla bekliyorum. Şehrimizde kilise çanının yanı sıra ezan sesini duymayı umut ediyorum." değerlendirmesinde bulundu.


Konu ile ilgili İsveç devlet televizyonu SVT'ye açıklama yapan Vaxjö Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Pia Ringius, sadece haftada bir gün cuma namazı öncesi hoparlörle ezan okunması için başvuru yapıldığını kaydetti. Ringius, ''Öncelikle bölgenin durumu ve güvenliği araştırılıyor. Önceden böyle bir izin vermediğimiz için şu an başvuru incelemede. Stockholm'de bir cami için böyle bir izin verilmiş. Bu da göz önünde tutuluyor'' dedi.

İsveç'te hoparlörden ezan ilk kez beş yıl önce 'ün Botkyrka ilçesindeki Fittja Mahallesi'nde bulunan Fittja Ulu Camisi'nde okundu. Camide 2013 yılından bu yana sadece cuma günleri namazdan önce hoparlörle ezan okunuyor.

Öte yandan üç ay önce de İsveç'in Blekinge bölgesindeki Karlskrona kentinde Boşnaklara ait İslam Kültür Derneğinin minareli camisinde beş vakit hoparlörle ezan okunmasına izin çıkmıştı.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN