Arama

  • Anasayfa
  • Dünya
  • Hiç görmedikleri ülkelerinden uzakta büyüyorlar

Hiç görmedikleri ülkelerinden uzakta büyüyorlar

Suriye'de 2011'de çıkan savaş nedeniyle vatanlarını terk etmek zorunda kalan Suriyeli ailelerin Türkiye'de dünyaya gelen çocukları, hiç görmedikleri ülkelerinden uzakta büyüyor.  Bir kısmı da anne kucağında göç eden ve kaldıkları konteyner kenti köyleri sanan çocuklar, her şeyden habersiz oyun oynayarak vakit geçiriyor. Türkiye'de yaşayan sığınmacılardan sadece biri olan Ayşe Abdullah, "Çocuklarımız, torunlarımız köylerini ya hiç görmedi ya da hatırlamıyor. Burada büyüdüler. Burayı köyleri zannediyorlar" dedi.

Hiç görmedikleri ülkelerinden uzakta büyüyorlar
Yayınlanma Tarihi: 18.12.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 18.12.2017 12:48

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan ve burada hayata gözlerini açan Suriyeli çocuklar, hiç görmedikleri ülkelerinden uzakta büyüyor.

Yayladağı ilçesindeki YİBO konteyner kentinde, Suriye'deki iç savaş nedeniyle köylerini terk ederek Türkiye'ye gelen çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 4 bin Bayırbucak Türkmeni bulunuyor.


Kampta, bir bölümü Türkiye'de dünyaya gelen 0-6 yaş arası 980 çocuk yaşıyor. Kimi kucakta, kimi anne karnında tel örgüleri aşarak Türkiye'ye sığınan çocuklar, vatanlarını hiç bilmiyor.

Konteynerleri evleri, kampı da köyleri olarak bilen çocuklar, olanlardan habersiz arkadaşlarıyla oynayarak vakit geçiriyor.


Zor şartlarda günlerce yollarda kalarak Türkiye'ye ulaşmayı başaran aileler de yaşadıkları acıları unutamıyor.

18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü'ne topraklarından uzakta giren Suriyeliler, iç savaşın sona ermesini ve vatanlarına dönmeyi bekliyor.


Fatma Abdullah, yaptığı açıklamada, yaklaşık 6 yıl önce Bayırbucak Türkmen Bölgesindeki köylerinin bombalanmaya başladığını aktararak, bir süre bu şekilde yaşamak zorunda kaldıklarını ancak çocukların korkması üzerine yollara düştüklerini belirtti.

Gece-gündüz 3 gün ormanların içinde yürüdüklerini aktaran 60 yaşındaki Türkmen kadın, "Çocuklarım ve akrabalarımızla ilk başta Türkiye sınırındaki bir köye geldik. Burada 3-4 gün kadar kaldık. Sonra bu köy de vurulunca Türkiye'ye doğru yola düştük. Yolun bir kısmını traktörle geldik. Sonra yanımıza aldığımız eşyalarla yaya olarak düşe kalka ormanların içinden Türkiye'ye ulaştık." ifadelerini kullandı.


Yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarını tutamayan Abdullah, yolculuk sırasında çocukların açlık ve susuzluktan ağladığını söyledi.

Abdullah, şöyle devam etti:

"O günlerde çok ağladım, halen ağlıyorum. Bize kucak açanlara Allah da yardım etsin. Her zaman böyle dua ediyorum. Çocuklarımız, torunlarımız köylerini ya hiç görmedi ya da hatırlamıyor. Burada büyüdüler. Burayı köyleri zannediyorlar. Her şeye rağmen çok şükür yaşayıp gidiyoruz."


"İNŞALLAH VATANIMIZA DÖNERİZ"

Bayırbucak Türkmen Bölgesi'nden gelen 57 yaşındaki Ayşe Molla da köylerinin vurulmasıyla yollara düştüklerini belirtti.

Ormanlık alanda 4 gün kaldıklarını kaydeden Molla, "3 çocuğum ve 7 torunumla çok zorluk çektik. Çok yorulduk. Sınırda 3-4 gün bekledik. Saldırılar biter de evimize döneriz diye bekledik ama her gün vurdular, evlerimizi yıktılar." şeklinde konuştu.


Molla, 6 yıldır Türkiye'de yaşadıklarını belirterek, "Küçük olan çocuklarımız, Suriye'yi, köylerini hatırlamıyorlar. Konteynerleri evleri, kampı da köy sanıyorlar. İnşallah durumlar düzelir ve vatanımıza döneriz." diye konuştu.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN