Arama

"Bu karenin sembol olacağını düşünmedim"

Filistinli gazeteci Wisam Hashlamoun, Üçüncü İntifada'nın sembolü haline gelen, 22 İsrail askerinin gözaltına aldığı 16 yaşındaki Fevzi El- Junidi'nin fotoğrafının hikayesini anlattı. Hashlamoun, “Bu karenin bir sembol olacağı aklıma gelmedi. Düşündüğüm tek şey İsrail’in çocuk, kadın, yaşlı demeden Filistinliler’e uyguladığı şiddeti göstermekti" şeklinde konuştu. Fevzi El- Junidi'nin amcası Reşad El Junidi ise, “Biz Filistin’in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs’ün Filistin’in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.

Bu karenin sembol olacağını düşünmedim
Yayınlanma Tarihi: 11.12.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 11.12.2017 17:52

Her gün şiddetli çatışma haberlerinin geldiği bölgelerde basın mensupları da zor şartlar altında dünyaya son gelişmeleri duyurmak için çalışıyor. Her fotoğraf ve her haberde Filistinlilerin şanlı direnişine dair bilgiler yer alırken, Filistinli gazeteci Wisam Hashlamoun'un çektiği bir fotoğraf 3. İntifada'nın sembolü haline geldi. 22 İsrail askerinin ortasında gözleri bağlı bir şekilde gözaltına alınan 16 yaşındaki Filistinli Fevzi El- Junidi'nin fotoğrafı, İsrail'in Filistinlilerden ne kadar korktuğunu da tüm dünyaya gösterdi.

Filistin'de foto muhabiri Wisam Hashlamoun, olayları yakından takip etmeye ve çatışmaların içinden fotoğraflar çekmeye devam ediyor.

GAZETECİ OLMANIZ ÖNEMLİ DEĞİL

Direnişin başladığı günden beri bölgede fotoğraf çeken Anadolu Ajansı'nın bölgedeki foto muhabirlerinden Wisam Hashlamoun, fotoğrafın hikayesini anlattı. Yeni Şafak'ın haberine göre, fotoğrafı El Halil kentinde çektiğini ve çekerken bu kadar güçlü bir kare olduğunu düşünmediğini söyleyen Hashlamoun, o an yaşadıklarını şöyle anlattı: "50'ye yakın İsrail askeri eylem sırasında vahşice gençlerin üzerine saldırdı. İsrail askerleri asla gazeteci olmanıza önem vermez. Vahşice herkesin üzerine saldırdılar. Ben o sırada askerlerden biraz uzaklaştım. O genç (Fevzi El- Junidi) yere düştü ve kafasından yaralandı. Onu ayağa kaldırıp etrafını çevirdiler. O sırada ben de onların saldırılarından kurtulmaya çalışıyordum."

ŞİDDETİ GÖSTERMEK İSTEDİM

Eylemler başladığından bu yana meydanlarda olan Hashlamoun, bu fotoğrafın böylesine etkili olmasından ise memnuniyet duyduğunu söyledi ve ekledi: "Elbette fotoğrafı çektiğim sırada, bu karenin bir sembol olacağı aklıma gelmedi. Düşündüğüm tek şey İsrail'in çocuk, kadın, yaşlı demeden Filistinliler'e uyguladığı şiddeti göstermekti. Allah yardım etti ve bu fotoğraf çok ses getirdi." Haslamoun fotoğrafını çektiği 16 yaşındaki Muhammed Fevzi El- Junidi'nin halen tutkulu olduğunu da belirtti.

O ÇOCUĞUN AMCASI KONUŞTU

Üçüncü İntifada'nın sembolü haline gelen, 16 yaşındaki Fevzi El- Junidi'nin amcası Reşad El Junidi, "Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler" dedi.

İLAÇ ALMAYA GİTMİŞTİ!

El-Junidi'nin amcası Reşad El- Junidi yaşadıklarını şöyle anlattı: "Bu fotoğraflara bakmak insanlara bu kadar acı verirken ailesi olarak bizim yaşadıklarımız gerçekten çok ağır. 16 yaşında silahsız bir çocuğu tıpkı bir suçlu gibi yakalayıp götürdüler. Etraftakilerden yaralı olduğunu öğrendik. Onunla görüşmemize izin vermiyorlar. Babası ve annesi çok hasta. Babası beş ameliyat geçirdi. Ailesiyle Fevzi ilgileniyordu. O sırada da ailesine ilaç ve yiyecek almak için dışarı çıkmıştı. Nasıl savunmasız bir çocuğa böylesine vahşice saldırıyorlar. Bize sadece bugün saat 13.30'da mahkemesi olduğu bildirildi. Ne halde olduğuna dair hiçbir bilgimiz yok. Ancak bunlar bizi yıldıramaz. Mücadelemiz her zaman devam edecek. Biz Filistin'in çocuklarıyız. Bu karara asla razı olmayacağız. Çocuklarımıza kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Bunu asla silemezler."

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN