Arama

  • Anasayfa
  • Dünya
  • Bob Geldof, Suu Çii ile paylaştığı nişanı iade edecek

,

Yayınlanma Tarihi: 13.11.2017 00:00 Güncelleme Tarihi: 13.11.2017 11:57
Bob Geldof, Suu Çii ile paylaştığı nişanı iade edecek

İrlandalı şarkıcı , Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Aung San ile aynı nişanı paylaşmak istemediği gerekçesiyle “"nı iade edeceğini açıkladı.

Yazılı açıklama yayımlayan , 'yle ilgili olarak, "Şehrimizle bağlantısı hepimizi utandırıyor. Onunla hiçbir işimiz olmamalı. Biz onu onurlandırdık, o bizi utandırıyor." ifadelerini kullandı.

Suu Çii'ye de verilen ""nı iade edeceğini belirten Geldof, "Arakanlı Müslümanları etnik temizliğe maruz bırakan bir kişiyle hiçbir şekilde bağlantım olsun istemiyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Geldof, Dublin Belediye Meclisinin, Suu Çii'nin nişanını iptal etmesi halinde kendisinin nişanı yeniden kabul edebileceğini kaydetti.

de Suu Çii'ye takdim ettiği 'nı geçen ay geri alma kararı vermişti.

Suu Çii'nin 1964-1967 yıllarında öğrenci olduğu Oxford Üniversitesindeki portresi de sergilendiği yerden alınarak depoya kaldırılmıştı.

Myanmar ordusunun, silahlı militanlarla mücadele gerekçesiyle 'da sivillere düzenlediği saldırılarda 25 Ağustos'tan bu yana binlerce Müslüman hayatını kaybetti.

Myanmar'da 1970'lerden bu yana sistematik saldırılarla etnik temizliğe maruz kalan yaklaşık 2 milyon Arakanlı Müslüman'ın büyük çoğunluğu çevre ülkelere sığındı.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN