Arama

Oxford, Suu Çii'ye verdiği nişanı geri alacak

Oxford Belediye Meclisi, Myanmar Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı ve Dışişleri Bakanı olan Aung San Suu Çii'ye verdiği "Oxford Özgürlük Nişanı"nı geri alma kararı verdi

Oxford, Suu Çii’ye verdiği nişanı geri alacak
Yayınlanma Tarihi: 3.10.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 03.10.2017 23:12

Oxford Belediye Meclisi, Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çii'ye verdiği "Oxford Özgürlük Nişanı"nı geri alma kararı verdi.

Belediye Meclisinde yapılan oturumda, Suu Çii'ye 1997'de verilen nişanın, Myanmarlı siyasetçinin Arakan'da Müslümanlara karşı işlenen insanlık suçuna karşı sessiz kalması nedeniyle geri alınması için oy birliğiyle karar alındı.

Tavsiye niteliğindeki kararın meclisin 27 Kasım'da yapacağı bir oturumda teyit edilmesi ve nişanın resmen geri alınması bekleniyor.

Meclis, Suu Çii'ye geçen ay yaptığı çağrıda, Özgürlük Nişanı'nın kendisine Myanmar'daki demokrasi mücadelesi ve Oxford şehriyle kişisel bağları nedeniyle verildiğini hatırlatmıştı.

Suu Çii'den Arakan'da Müslümanların katledilmesini durdurmak için acilen harekete geçmesi ve buradaki zulmü kamuoyu önünde kınaması istenmişti. Çağrı metninde Myanmar hükümetine, Bangladeş'teki Arakanlı Müslüman sığınmacıları ülkeye geri kabul etmesi, köylerini yeniden inşa etmesi ve onlara karşı işlenen suçların faillerinden hesap sorması çağrısı yapılmıştı.

Özgürlük Nişanı, Oxford Belediye Meclisi tarafından, şehre katkısı bulunan ve askeri, siyasi, kültürel, bilimsel, sanatsal alanda üstün başarılar gösteren kişilere veriliyor.

Suu Çii, 1997'de layık görüldüğü Oxford Özgürlük Nişanı'nı 2012 yılında alabilmişti.

Suu Çii'nin 1964-1967 yıllarında öğrenci olduğu Oxford Üniversitesi'ndeki bir portresi de geçen hafta sergilendiği yerden alınarak depoya kaldırılmıştı.

ARAKANLI MÜSLÜMANLARA YÖNELİK ETNİK TEMİZLİK

Myanmar ordusunun, silahlı militanlarla mücadele gerekçesiyle Arakan'da sivillere düzenlediği saldırılarda 25 Ağustos'tan bu yana binlerce Müslüman hayatını kaybetti. Bölgeye giriş çıkışlara izin verilmemesi nedeniyle ölen sivil sayısı tam olarak tespit edilemiyor.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN