Arama

  • Anasayfa
  • Dünya
  • İsveç'te Müslümanlara ait anaokuluna taşlı saldırı

'te Müslümanlara ait anaokuluna

Yayınlanma Tarihi: 02.10.2017 00:00 Güncelleme Tarihi: 02.10.2017 21:40
İsveç'te Müslümanlara ait anaokuluna taşlı saldırı

Saldırıya uğrayan "Sinbad" isimli anaokulunun sorumlusu , "İki yıldır anaokulunun camları nedeniyle kırılıyor. Bazen çocuklara camlar kırık halde eğitim vermek zorunda kaldık ama ilk defa duvara 'Defolun gidin' ile 'a ve Müslümanlara hakaretler içeren nefret sözleri yazmışlar" dedi

'in Södertälje kentinde Müslümanlara ait anaokuluna düzenlendi.

"Sinbad" isimli anaokulunun sorumlusu , AA muhabirine yaptığı açıklamada, sabah personelin okulun kapısını açmaya gelince saldırıyı fark ettiklerini söyledi.

Çocukların eğitim yuvasına yönelik saldırının kendilerini üzdüğünü belirten Adem, ''İki yıldır anaokulunun camları taşlı nedeniyle kırılıyor. Bazen çocuklara camlar kırık halde eğitim vermek zorunda kaldık ama ilk defa duvara 'Defolun gidin.' ile 'a ve Müslümanlara hakaretler içeren nefret sözleri yazmışlar." diye konuştu.

Adem, saldırıların, çocukları, aileleri ve öğretmenleri korku içinde bıraktığını dile getirerek, "En son saldırıdan sonra bir toplantı yaptık. Okulu kapatma tehlikesiyle karşı karşıyayız. Bizim burada güvenli şekilde eğitim verebilmemiz için polisin güvenliği sağlaması lazım ancak iki yıldır bunu pek yapamadılar." ifadelerini kullandı.

Polisin inceleme başlattığı saldırıda, bir sınıfın camları kırılırken duvarlara İslam ve Müslümanlara hakaret içeren çirkin sloganlar yazıldı.

FRANSA'NIN MULHOUSE KENTİNDEKİ YANGIN

Öteyandan, 'nın kentinde dün akşam meydana gelen, 5 kişinin hayatını kaybettiği yangının büyük olasılıkla sonucu çıktığı öne sürüldü.

Mulhouse Cumhuriyet Savcısı Dominique Alzeari, düzenlediği basın toplantısında, yangında 5 kişinin hayatını kaybettiğini, 8 kişinin yaralandığını belirterek, "Yangının büyük olasılıkla kundaklama olduğunu düşünüyoruz. Elimizdeki tüm bulgular bizi bu kanıya götürüyor." dedi.

Hayatını kaybedenlerin kimliklerinin kesin olarak belirlenemediğini ifade eden Alzeari, soruşturmanın en kısa sürede açılacağını bildirdi. 8 yaralıdan durumu ağır olan 3'ünün Nancy ve Metz'deki hastanelere kaldırıldığını açıklayan Alzeari, diğer yaralıların Mulhouse'da tedavi edildiğini belirtti.

sırasında bölgede bulunan ve 2 saat içinde gözaltına alınan 28 yaşındaki kişinin en önemli şüpheli olduğunu açıklayan Alzeari, şüphelinin kundaklama ve haneye tecavüz gibi suçlardan sabıkasının bulunduğu bilgisini verdi.

Semt sakinleri ise gözaltına alınan kişinin, yangını haber veren ve kapıları çalarak dışarı çıkmalarını sağlayan komşuları olduğunu belirtti. Semt sakinleri, itfaiyenin geç gelmesi üzerine tepki gösteren bu kişinin polislerce olay yerinde gözaltına alındığını söyledi.

Yaralıları binadan dışarı taşıyan ve yan blokta oturduğunu belirten Ali Gündoğdu ise "Gözaltına alınan genci tanıyoruz, herkese haber verdi. İtfaiyenin geç gelişine tepki gösterdiği için orada gözaltına alındı" ifadesini kullandı.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN