Arama

  • Anasayfa
  • Dünya
  • Netanyahu'dan İsrailli yetkililere 'referandum' yasağı

Netanyahu'dan İsrailli yetkililere 'referandum' yasağı

Netanyahu'nun Kuzey Irak’taki referandumu destekleyen açıklaması, Türkiye'nin tepkisini çekmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları üzerine İsrail Başbakanı Netanyahu, İsraillilerin konu ile ilgili yorum yapmasını yasakladI

Netanyahu’dan İsrailli yetkililere ’referandum’ yasağı
Yayınlanma Tarihi: 26.9.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 26.09.2017 19:30

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı bir açıklamada, Netanyahu'nun Kürtler konusundaki tavrının Ankara'nın İsrail ile ilişkilerini etkileyeceğini söyledi. Bunun üzerine, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Kuzey Irak'ta yapılan Barzani referandumu hakkında, hükümet adına herhangi bir yorum yapılmasını yasakladı

"KONU ÇOK HASSAS"

Netanyahu, "İsrail Kürt halkının kendi devletini kurma yolundaki meşru çabalarını destekliyor" demişti. Referandum konusunda görüşü sorulan İsrailli bir bakan dün Reuters'e yaptığı açıklamada, "Netanyahu bizden konuşmamamızı istedi" dedi.

Bir başka İsrailli yetkili de böyle bir emir geldiğini doğruladı ve konunun "çok hassas" olduğunu söyledi.

İSRAİL'İN DESTEĞİ KÜRTLERİ DE RAHATSIZ ETTİ

Referanduma, İsrail ile ilişkileri son yıllarda çalkantılı sürmüş olan bölgesel güç Türkiye gibi ABD'de tepki gösterdi. Ancak İsrail'in verdiği açık destek, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ni de rahatsız ediyor.

İsrail 1960'lı yıllardan beri Kürtlerle perde arkasından askeri, istihbarat ve ticaret ilişkileri sürdürüyor. İsrail Irak, Türkiye, İran ve Suriye'ye dağılmış olan Kürt nüfusunu, ortak düşmanlara karşı bir tampon olarak görüyor.

İsrail'de Yahudi Kürtlerin oluşturduğu oldukça büyük bir toplum yaşıyor. İsrail milletvekillerinden Yair Lapid dün bir Twitter mesajında, "Yahudi halkı bir vatan için mücadele etmenin ne demek olduğunu iyi bilir. Kürtlerin kendi devletlerini kurma hakkı vardır" dedi.

Ancak Kürt yetkilileri, bu tür söylemleri hem istemediklerini hem de kendileri için zararlı bulduklarını söylüyorlar.

Reuters'e konuşan bir Kürt yetkili, "Hasımlarımız bize 'Ortadoğu'nun ikinci İsrail'i' diye saldırıyorlar. Bu tür konuşmalar da buna katkı yapıyor" dedi.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN