Arama

  • Anasayfa
  • Dünya
  • Netanyahu'dan İsrailli yetkililere 'referandum' yasağı

'dan İsrailli yetkililere '' yasağı

Yayınlanma Tarihi: 26.09.2017 00:00 Güncelleme Tarihi: 26.09.2017 19:30
Netanyahu'dan İsrailli yetkililere 'referandum' yasağı

'nun ’taki referandumu destekleyen açıklaması, 'nin tepkisini çekmişti. Cumhurbaşkanı Recep ’ın açıklamaları üzerine Başbakanı Netanyahu, İsraillilerin konu ile ilgili yorum yapmasını yasakladI

Cumhurbaşkanı Recep , dün yaptığı bir açıklamada, 'nun konusundaki tavrının Ankara'nın ile ilişkilerini etkileyeceğini söyledi. Bunun üzerine, , 'ta yapılan referandumu hakkında, hükümet adına herhangi bir yorum yapılmasını yasakladı

"KONU ÇOK HASSAS"

Netanyahu, "İsrail Kürt halkının kendi devletini kurma yolundaki meşru çabalarını destekliyor" demişti. konusunda görüşü sorulan İsrailli bir bakan dün Reuters'e yaptığı açıklamada, "Netanyahu bizden konuşmamamızı istedi" dedi.

Bir başka İsrailli yetkili de böyle bir emir geldiğini doğruladı ve konunun "çok hassas" olduğunu söyledi.

İSRAİL'İN DESTEĞİ KÜRTLERİ DE RAHATSIZ ETTİ

Referanduma, İsrail ile ilişkileri son yıllarda çalkantılı sürmüş olan bölgesel güç gibi ABD'de tepki gösterdi. Ancak İsrail'in verdiği , Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ni de rahatsız ediyor.

İsrail 1960'lı yıllardan beri Kürtlerle perde arkasından askeri, istihbarat ve ticaret ilişkileri sürdürüyor. İsrail Irak, Türkiye, İran ve Suriye'ye dağılmış olan Kürt nüfusunu, ortak düşmanlara karşı bir tampon olarak görüyor.

İsrail'de Yahudi Kürtlerin oluşturduğu oldukça büyük bir toplum yaşıyor. İsrail milletvekillerinden Yair Lapid dün bir Twitter mesajında, "Yahudi halkı bir vatan için mücadele etmenin ne demek olduğunu iyi bilir. Kürtlerin kendi devletlerini kurma hakkı vardır" dedi.

Ancak Kürt yetkilileri, bu tür söylemleri hem istemediklerini hem de kendileri için zararlı bulduklarını söylüyorlar.

Reuters'e konuşan bir Kürt yetkili, "Hasımlarımız bize ''nun 'i' diye saldırıyorlar. Bu tür konuşmalar da buna katkı yapıyor" dedi.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN