Arama

Guterres'ten nükleer silahsızlanma çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında dile getirdiği “Nükleer silahların her çeşidine karşıyız” sözlerine destek veren BM Genel Sekreteri Guterres, "Nükleer silah kullanımın doğuracağı korkunç insani ve çevresel sorunlar, ulusal sınırların da ötesine geçer" uyarısında bulundu

Guterres’ten nükleer silahsızlanma çağrısı
Yayınlanma Tarihi: 26.9.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 26.09.2017 23:31

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, nükleer silah kullanımın doğuracağı korkunç insani ve çevresel sorunların, ulusal sınırların da ötesine geçeceği uyasında bulundu.

Guterres, "Nükleer Silahların Tamamen Ortadan Kaldırılması Uluslararası Günü" dolayısıyla BM Genel Merkezi'nde yaptığı konuşmada, Kuzey Kore'nin "kışkırtıcı" nükleer ve füze denemelerinin son zamanlarda gerginliğin artmasına neden olduğuna dikkati çekti.

Kuzey Kore'nin nükleer ve balistik füze denemelerini kınayan Guterres, barışçıl, diplomatik ve siyasi çözüm çağrısını yineledi.

"NÜKLEER SİLAHSIZLANMA İÇİN KÜRESEL BİR VİZYON GEREKLİ"

Guterres, "Nükleer silah kullanımın doğuracağı korkunç insani ve çevresel sorunlar, ulusal sınırların da ötesine geçer." dedi.

BM'de 20 Eylül'de imzaya açılan nükleer silahların tüm dünyada imha edilmesi ve yenilerinin yasaklanmasını amaçlayan Nükleer Silahların Yasaklanması Antlaşması'nın nükleer silahlara karşı normları güçlendireceğini vurgulayan Guterres, nükleer silah sahibi ülkelere somut adımlar atması çağrısında bulundu.

Guterres, nükleer silahsızlanmanın küresel bir vizyon gerektirdiğini sözlerine ekledi.

BM Genel Kurulu'nda temmuz ayında ABD, Rusya, Çin gibi nükleer güç sahibi ülkelerin karşı çıkmasına karşın 122 ülkenin desteğiyle kabul edilen antlaşma, 20 Eylül'de imzaya açılmış ve 50'den fazla ülke tarafından imzalanmıştı.

"NÜKLEER SİLAHLARIN HER ÇEŞİDİNE KARŞIYIZ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta ABD'de düzenlenen Birleşmiş Milletler 72'nci Genel Kurul Toplantısı'ndaki konuşmasında nükleer silahlara karşı olduğunu belirterek "Bugün görmezden geldiğimiz her krizin küresel bir çatışmanın fitilini ateşleyeceğini unutmamalıyız. Nükleer silahların her çeşidine karşı olduğumuzu belirtmek istiyorum." İfadesini kullanmıştı

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN