Arama

Sisi rejimi cenazede bile zulmetti!

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Mehdi Akif tutuklu bulunduğu cezaevinde sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine sevk edildiği hastanede yaşamını yitirdi . Akif'in naaşı başkent Kahire'de gece kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi. Akif'in savunma heyeti başkanı Abdulmaksut, "Cenaze törenine katılmak için sadece bana, eşine, kızına ve torununa izin verildi. Sınırlı sayıda akrabası da kabristan dışında bekletildi" ifadelerini kullandı.

Sisi rejimi cenazede bile zulmetti!
Yayınlanma Tarihi: 23.9.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 23.09.2017 12:04

Akif'in savunma heyeti başkanı Abdulmunim Abdulmaksut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağlık durumunun kötüleşmesinin ardından, tutulduğu hapishaneden Kasr el-Ayni Hastanesine nakledilen ve burada hayatını kaybeden Akif'in naaşının, hastanenin mescidinde kılınan cenaze namazını müteakip Kahire'deki El-Vefa ve El-Emel Kabristanında "gece yarısı" defnedildiğini söyledi.

Emniyet güçlerinin gecenin ilk saatlerinde düzenlenen cenaze törenine katılmak için sadece 4 kişiye izin verdiğini belirten Abdulmaksut, "Polis, mezarlık çevresinde güvenlik çemberi oluşturdu. Cenaze törenine katılmak için sadece bana, eşine, kızına ve torununa izin verildi. Sınırlı sayıda akrabası da kabristan dışında bekletildi." dedi.

Abdulmaksut ayrıca merhumun ailesinin taziye için henüz bir gün belirlemediğini kaydetti.

Öte yandan, Akif'in kızı Alya, cenaze töreninin ardından kendisine ait Facebook hesabından, "Şehadet istedi ve kabul oldu. Rabbim bize ayrılığın sabrını versin." mesajını paylaştı.

Aileye yakın kaynaklar, emniyet güçlerinin cenazenin defin işlemlerinin bu gece yapılması yönünde Akif'in avukatına talimat verdiğini bildirmişti.

MUHAMMED MEHDİ AKİF KİMDİR?

12 Temmuz 1928'de dünyaya gelen Muhammed Mehdi Akif, Memun el-Hudeybi'nin hayatını kaybetmesinin ardından 2004'te İhvan Rehberlik Konseyi Başkanlığına seçilmişti. Görev süresinin 2010'da dolmasının ardından tekrar aday olmayacağını ifade eden Akif, görevini bırakmıştı.

Hayatta iken görevini bırakan tek İhvan lideri olan Akif, teşkilatın yenilikçi kanadını temsil etmekteydi.

Ömrünün geri kalanında ne yapacağına ilişkin bir soruyu Akif, "Çiftliğimde geçirmeyi planlıyorum." şeklinde cevaplandırmış, ancak 3 Temmuz 2013'te yapılan askeri darbenin ardından gözaltına alınarak yargılanmıştı.

Hukuk Fakültesi mezunu olan Akif, 1954'te yargılanarak idama mahkum edilmiş, ancak sonra cezası müebbete çevrilmiş ve 1974'te hapisten çıkmıştı.

1987-2009 yıllarında İhvan Rehberlik Bürosu üyeliği yapan Akif, 1987'de Kahire'nin doğu bölgesinden milletvekili olarak İhvan listesinden meclise girmişti.

Hüsnü Mübarek döneminde 1996'da gözaltına alınarak "İhvan'ın Uluslararası Teşkilat Başkanı olmakla" suçlanan Akif, 3 yıl hapse mahkum edilmişti. Akif, 1999 yılında özgürlüğüne kavuşmuştu.

Akif ayrıca Ürdün Krallık Araştırmaları Merkezi'nin 2009'da yayınladığı raporunda, "İslam dünyasının en etkili 50 şahsiyetten 12'ncisi" olarak gösterilmişti.

"HER TÜRLÜ YASAL YOLA BAŞVURACAĞIZ"

Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Sözcüsü Talat Fehmi, eski Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Mehdi Akif'in vefatının, "sistematik bir cinayet" olduğunu söyledi.

Fehmi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Akif'in ölümü, yönetimin serbest bırakılmasını reddettiği yaşlı bir adama yönelik işlediği sistematik bir cinayet ve tam teşekküllü bir suçtur." ifadesini kullandı.

İhvan'ın intikam için şiddete başvurmayacağını vurgulayan Fehmi, "İhvan hiç bir zaman şiddete başvurmadı, bundan sonra da başvurmayacak. Akif'in hakkını bırakmayacağız, gün gelecek o ve onun gibi binlerce tutuklunun hakları iade edilecek. Bu yitirilmiş hakları geri almak için her türlü yasal yola başvuracağız." dedi.

"CİNAYET SAYILIR"

Hamas'tan yapılan açıklamada, "Eski İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı üstat Muhammed Mehdi Akif'in vefatını derin bir üzüntüyle karşılıyoruz." ifadesine yer verildi.

Açıklamada, Akif'in ömrü boyunca ümmetin sorunlarının çözümü ve Filistin meselesi ile halkına destek konusunda büyük bir rol üstlendiği vurgulandı.

Mısır'ın askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ailesinden yapılan açıklamada da Akif'in ölümü dolayısıyla İslam alemine başsağlığı temennisinde bulunuldu.

Açıklamada, "Akif'in vefatı, darbeci yönetimin kasıtlı sağlık ihmali ve eziyeti sonucunda kasıtlı bir cinayet sayılır. Bu suç zaman aşımına uğramayacaktır." değerlendirmesi yapıldı.

Mısır Cumhurbaşkanlığı eski adaylarından solcu siyaset adamı Hamdin Sabbahi ise "Muhammed Mehdi Akif'e Allah rahmet eylesin ve onu bağışlasın. Sağlık sorunları ve ilerleyen yaşı dolayısıyla tahliye edilmesi talebi konusunda ihmalkar davranan bizleri de Allah affetsin." mesajını paylaştı.

Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi, Mısır'da Cemaati İslaminin siyasi kanadı İnşa ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Tarık ez-Zumer ve muhalif Vasat Partisi Genel Başkanı Ebu'l Ala Madi'nin yanı sıra 25 Ocak halk devriminin önemli aktörlerinden 6 Nisan Hareketi ile ülkedeki solcu ve liberal muhalif isimlerden Halid Ali, Hazım Abdulazim, Memduh Hamza ve Mustafa Kamil es-Seyyid de mesajlarında başsağlığı diledi.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN