Arama

  • Anasayfa
  • Dünya
  • "AB, İsrail ile ortaklık anlaşmasını askıya almalı"

"AB, İsrail ile ortaklık anlaşmasını askıya almalı"

Filistin'i ziyaret eden Avrupa Parlamentosu (AP) heyeti, "insan haklarını ihlal etme ve uluslararası hukuku çiğneme konusundaki ısrarını sürdürmesi" nedeniyle İsrail ile ortaklık anlaşmasının askıya alınması talebinde bulundu.

AB, İsrail ile ortaklık anlaşmasını askıya almalı
Yayınlanma Tarihi: 23.9.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 23.09.2017 12:05

Filistin resmi haber ajansı WAFA'nın haberine göre, Avrupalı milletvekilleri Neoklis Sylikiots (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi), Eleonora Forenza (İtalya) ve Josu Juaristi Abaunz'dan (İspanya) oluşan heyet, Filistin topraklarında 4 gün süren ziyaretlerinin ardından yazılı bir açıklama yaptı.

AP Filistin Dostluk Grubu Üyesi AP'li parlamenterlerin ortak açıklamasında, Filistin halkına eşitlik, adalet ve özgürlük yolundaki mücadelelerinde destek mesajı verilerek, İsrail ile ortaklık anlaşmasının askıya alınması talep edildi.

Açıklamada, "Biz Filistin halkının kendi kaderini belirleme hakkını destekliyoruz, İşgal, sömürü ve Apartheid rejimi olan İsrail'in uygulamalarına karşıyız." ifadesine yer verildi.

Günlük hayatta İsrail askerlerinin ihlallerine maruz kalan Filistin halkının yaşadıklarından çok etkilenildiğine vurgu yapılan açıklamada, iki devletli çözümün ancak İsrail'in, yasa dışı eylemlerinin sonuçlarını gözlemlemeye ve hissetmeye başladığında gerçekleşebileceği kaydedildi.

Ayrıca açıklamada, "Biz iki devletli çözüm konusundaki tavrımıza olan bağlılığımızı sürdüreceğiz. Avrupa Birliğinin (AB), İsrail işgalinin 50'nci yılında artık sözden fiile geçme zamanı gelmiştir. Dolayısıyla AB, uluslararası hukuku çiğneyen İsrail ile ortaklık anlaşmasını askıya almalıdır." değerlendirmesi aktarıldı.

İsrail'in, cezaevlerinde tuttuğu 13 Filistinli milletvekilini serbest bırakması gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, işgal altındaki Doğu Kudüs'te yaşayan Filistinlilere de "işgal gücüne karşı mücadelelerinden dolayı bir kez daha destek verildiği" duyuruldu.

İşgal altındaki Filistin topraklarında geçen salı gününden itibaren ziyaretlerde bulunan Avrupalı parlamenterler, Filistin Meclisini de ziyaret ederek, Filistin iç barışı ve diğer gelişmelerle ilgili bilgi almıştı.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN