Arama

Dünyada hicri yeni yıl kutlamaları

Bugün hicrî takvime göre yeni yılın ilk günü olan 1 Muharrem 1439. Müslümanlar bugün hicri yeni yıla ibadet ve dualarla girdi.

Dünyada hicri yeni yıl kutlamaları
Yayınlanma Tarihi: 21.9.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 21.09.2017 17:20

Bazı ülkeler hicri yılbaşı için sadece bugünü resmi tatil yaparken, İslam ülkelerinin bir kısmında ise cuma gününün resmi tatil olacağı duyuruldu.

Batı Afrika ülkelerinden Nijerya'nın güney eyaletlerinden Osun'da bugün tatil ilan edilirken, kuzey eyaletlerinin ticaret başkenti olarak kabul edilen Kano'da cuma günü tatil olacak.

Fas Vakıf ve İslam İşleri Bakanlığı ise yaptığı yazılı açıklamayla ülkede muharrem hilalinin görünmesi beklendiği için yarının resmi tatil ilan edildiğini duyurdu.

Cezayir'de Çalışma Bakanlığı da hicri yeni yıl için yarın resmi tatil uygulanacağını duyurdu.

Tunus Cumhuriyet Müftülüğü ise hicri yeni yıla bugün girildiğini duyurdu. Tunuslular hicri yılın ilk gününü resmi tatil olarak geçiriyor.

HİCRİ YILBAŞI İÇİN RESMİ TATİL

Suudi Arabistan, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Bahreyn, Katar, Kuveyt, Filistin, Mısır, Ürdün, Lübnan, Endonezya ve Sudan'da da hicri yılbaşı için bugün resmi tatil ilan edilmişti.

Hicri yeni yıl dolayısıyla Müslümanlar cami ve mescitlere giderek geceyi ibadet ve dualarla geçirdi.

Hazreti Muhammed ve müminlerin 1439 yıl önce Mekke'den Medine'ye gerçekleştirdiği hicret, hicri takvimin ve muharrem ayının başlangıcı olarak kabul ediliyor.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN