Arama

  • Anasayfa
  • Dünya
  • Myanmar Lideri Ang San Su Çi'den Nobel'lik yalanlar serisi!

Myanmar Lideri Ang San Su Çi'den Nobel'lik yalanlar serisi!

Yayınlanma Tarihi: 20.09.2017 00:00 Güncelleme Tarihi: 20.09.2017 11:03
Myanmar Lideri Ang San Su Çi’den Nobel’lik yalanlar serisi!

Ang San Su Çi Myanmar'da Müslümanların yaşadığı soykırımı pişkince yalanlamaya devam ediyor.


Yalan 1: "Bu göçün neden olduğunu anlamaya çalışıyoruz"

Su Çi, Arakan'da yaşanan sorunun nedenleri konusunda hükümetinin bilgisiz olduğunu ileri sürdü. Oysa BM'nin eski Genel Sekreteri Kofi Annan, ağustos ayında sunduğu raporda Arakanlıların vatandaşlığa alınmamasının onları yoksulluğa ve temel haklardan mahrum ettiğine, polis ve asker baskısının onları isyana teşvik ettiğine açık biçimde dikkat çekmişti..."

"BM İnsan Hakları Şefi Zeyd Raad el Hüseyin de Arakan'da yaşananın "ders kitaplarına girecek türden bir etnik temizlik" olduğunu belirtmişti.

Yalan 2 :"Uluslararası denetimden korkmuyoruz"

Su Çi, dünyanın ilgisinin Arakan'da yaşananlara odaklandığının farkında olduklarını ancak "Herhangi uluslararası denetimden korkmadığını ve bölgeyi açabileceğini" söyledi. Birleşmiş Milletler dün Myanmar hükümetinin bölgeyi kendilerine açmadığını duyurdu. Arakan'a yardım kuruluşları ve gazeteciler de alınmıyor.

Yalan 3: "Rakhine'nin (Rohingya) büyük çoğunluğu göç etmedi"

Rakhine Eyaleti'nde 3.1 milyon insan yaşıyordu ve bunların 1.1 milyonu Arakanlı Müslüman'dı. Ancak 25 Ağustos'tan beri 427 binden fazla Arakanlı Bangladeş'e kaçmak zorunda kaldı. Myanmar hükümeti, 471 Arakanlı yerleşim yerinden 176'sının boşaltıldığını açıklamıştı.

Yalan 4 : "Rakhine'deki (Rohingya) herkes eğitim ve sağlık hizmeti alıyor"

Arakanlıların vatandaş kabul edilmemesi eğitim ve sağlık hizmetlerinden yararlanmasına engel. Annan raporunda Müslümanların seyahat özgürlüğüne de sahip olmadığı belirtildi.

Yalan 5: "Temizlik harekâtını 5 Eylül'de sonlandırdık"

Uluslararası Af Örgütü Myanmar hükümetinin boşaltma ve köy yakmalarının 14 Eylül'e kadar sürdüğünü ve en az 200 köyün yakıldığının uydu görüntüleriyle tespit edildiğini duyurdu. Arakanlıların kaçışları halen sürüyor.

'KINIYORUZ'

Myanmar Lideri Ang San Su Çi, dünkü konuşmasında "Myanmar hükümeti sorumluluktan kaçmıyor ya da suçu başkalarına atmıyor" dedi ancak "Biz insan haklarını ihlal edenleri ve hukuk dışı şiddete başvuranları kınıyoruz" diyerek olan bitenden hükümetinin sorumlu olmadığı mesajını verdi.

200 KÖYÜ YOK ETTİLER

Myanmar'ın Arakan Eyaleti'nde ordu ve Budist milliyetçiler tarafından ateşe verilen köylere ait yeni uydu görüntüleri yayımlandı. İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün (HRW) yayımladığı uydu görüntülerine göre, Arakan Eyaleti'ndeki 214 köyün neredeyse hepsi yok edildi.

Muson mevsimini yaşayan bölgedeki yoğun bulutların dağılmasının ardından 16 Eylül'de daha detaylı uydu görüntülerinin alındığına işaret eden HRW'nin açıklamasında, bölgedeki tahribatın sanılandan çok daha ağır olduğunu, bölgedeki yapıların yüzde 90'ından fazlasının kül olduğunun ortaya çıktığı belirtildi.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN