Arama

Myanmar yönetiminden yeni bir alçaklık daha

Myanmar yönetiminden yeni bir alçaklık daha

, ordu ve milliyetçilerin saldırısı altındaki 'da yakılan Müslüman köylerin durumunu "" olarak açıkladı. Yönetim tarafından yakılan köylerden canı pahasına kaçmak zorunda kalan Müslümanlar suçlandı.

, ordu ve milliyetçilerin saldırısı altındaki 'da yakılan Müslüman köylerin durumunu "" olarak açıkladı. Yönetim, 176 köyün boşaldığını, 34'ünden de kaçanlar olduğunu savundu.

Myanmar Devlet Başkanlığı Sözcüsü , yaptığı açıklamada, Arakan'da 25 Ağustos'tan ordu ve Budist milliyetçilerin saldırısı altındaki 200 civarı Müslüman köyüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Zaw Htay, söz konusu köylerden 176'sının "tamamen terk edildiğini", en az 34'ünden de "kaçanların" olduğunu iddia etti.

Myanmar yönetimi ayrıca son günlerde Arakan'dan canını kurtarmak için kaçarak Bangladeş'e sığınan 370 bin Arakanlı Müslüman'ın da ülkeye geri alınmayacağı sinyalini verdi.

Zaw Htay, konuya ilişkin, "() Ancak gerekli doğrulamalar yapıldıktan sonra ülkeye kabul edebiliriz." ifadelerini kullandı.

Myanmar ordusunun silahlı militanlarla mücadele gerekçesiyle Arakan'da sivillere yönelik saldırılarında 25 Ağustos'tan bu yana binlerce Müslüman hayatını kaybetti. Myanmar yönetiminin bölgeye giriş çıkışlara izin vermemesi nedeniyle ölen sivil sayısı tam olarak tespit edilemiyor.

Saldırılarda 200 civarı köy, ordu ve tarafından yakıldı ya da kullanılmaz hale getirildi. On binlerce Arakanlı Müslüman can güvenliği nedeniyle halen bölgeden uzaklaşmaya çalışıyor. Myanmar'dan kaçan siviller, dağlık bölgeler, ya da deniz yoluyla Bangladeş'e geçiyor. Bangladeş'e, 25 Ağustos'tan bu yana 370 bin Arakanlı Müslüman ulaştı.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN