Arama

’da faşizm sınır tanımıyor

Hollanda’da faşizm sınır tanımıyor

'da aşırı sağcı grup ve hareketlerin mensupları, ülkedeki İslami okul ve kuruluşlara yönelik saldırıları arttırdı.

'da, mart ayında ırkçı söylemler, , ve Türk bakanlara yönelik skandal tavırların gölgesinde gerçekleşen genel seçimlerin ardından, İslami kuruluşlara düzenlenen saldırılar arttı.

Ülkede, 'nda inşası süren bir camiye ve yeni açılan İslam okuluna 48 saatlik bir zaman dilimi içinde düzenlenen saldırılar ve benzerleri, 'daki Müslüman toplumun hem tepkisini çekiyor hem de endişeye yol açıyor.

HOLLANDA'DA FAŞİZM SINIR TANIMIYOR

Hollanda'da geçen mart ayında yapılan genel seçimlerin ardından artan İslamofobik saldırılar şu şekilde sıralanıyor:

24 Mart 2017: Assen kentinde kimliği bilinmeyen kişiler, Türk İslam Vakfına bağlı 'nin duvarlarına, "Uyum sağlayın ya da defolun" ifadesinin yer aldığı posterler astı.

27 Mart 2017: Weesp kentinde aşırı sağcı bir grup, yapımı süren 'nin giriş kapısına, "İslam eşittir . İnşaatı durdur, mücadele et" yazılı pankart astı.

2 Mayıs 2017: Tilburg kentinde, yeni bir caminin yapılmasına karşı olan grup tarafından 'nin dış kapısına İslamofobik ve ırkçı ifadelerin bulunduğu pankartlar asıldı.

26 Haziran 2017: 'deki 'ne İslamofobik ve ırkçı ifadeler içeren tehdit mektubu gönderildi. Oyuncak bir kamyon ile gönderilen mektupta "Bir kamyon okula ya da camiye çarpabilir. Bunu unutma!" ve "Her hafta ayrı bir arabanın size yapacağı saldırı, uyanmanıza sebep olacaktır. Onun için sakının!" ifadelerine yer verildi.

18 Temmuz 2017: kentinde, Hollanda Diyanet Vakfına bağlı ve inşası süren 'nin giriş kapısına, "Bu caminin yapılışı tarafımızdan engellenmiştir. İslam'ın bizim ülkemizde yeri yoktur. Bu iş burada bitmedi" sözlerinin yer aldığı bir yazı asıldı. Saldırıyı, İslam ve göçmen karşıtı hareketinin mensupları üstlendi.

21 Ağustos 2017: kentinde, Er-Riseleh İslam Okuluna "Hollandalılar, İslam okullarına karşı çıkın. İslam, Avrupa'da terör saldırıları düzenliyor. İslam okullarının yol açtığı problemi kökünden çözmek lazım. İslam okullarını Hollanda'da istemiyoruz." ifadeleri ile kuru kafa resminin olduğu bir kağıt asıldı, okul bahçesinin kapısı zincirle kilitlendi. Bu saldırılar da PEGIDA tarafından üstlenildi.

2 Eylül 2017: Venlo kentinde, Hollanda Diyanet Vakfına bağlı yapımı süren 'nin çatısı ve minaresine, Türkçe ve Hollandaca olarak düzenlenen ve "Uzak dur, Hollanda bizim. Semtimizde cami istemiyoruz, İslamcıları istemiyoruz" ifadelerini içeren bir pankart asıldı. Polis, eylemcileri gözaltına aldı. Saldırıyı üstlenen aşırı sağcı , ırkçı ifadelerin olduğu pankartı sosyal medyadan da paylaştı.

4 Eylül 2017: Başkent 'da, yine aşırı sağcı ID Verzet Hareketi'nin mensuplarından oluşan bir grup, Amsterdam İslam Eğitim Vakfının (AİEV) açtığı Cornelius Haga Lisesi'ne İslamofobik ve ırkçı ifadelerin bulunduğu bir pankart astı. Pankartı asan iki kişi, polis tarafından gözaltına alındı.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN