Arama

  • Anasayfa
  • Dünya
  • Charlie Hebdo İslam’ı hedef almaktan vazgeçmiyor

Charlie Hebdo İslam’ı hedef almaktan vazgeçmiyor

Fransa merkezli “mizah” dergisi Charlie Hebdo’nun, İspanya’da düzenlenen saldırıyı gündeme aldığı bu haftaki sayısının kapağında, “İslam, sonsuz barış dini” ifadelerine yer verip saldırı anını resmetmesi tepkiye neden oldu

Charlie Hebdo İslam’ı hedef almaktan vazgeçmiyor
Yayınlanma Tarihi: 23.8.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 23.08.2017 20:54

Fransa merkezli "mizah" dergisi Charlie Hebdo'nun bugün piyasaya çıkan sayısının birinci sayfasında, Barselona'daki araçlı saldırı anı, yerde yatan insanlarla gösterilerek "İslam, sonsuz barış dini" ifadeleri kullanıldı.

Derginin İslam ile söz konusu saldırıyı bir arada göstermesine ve IŞİD'in saldırılarını tüm Müslümanlara mal etmesine tepki gösteren çok sayıda kişi, sosyal medyadan kınama mesajı yayımladı.

Mesajlarda, "İslam ve terörizm arasında bağlantı kurarak Müslümanlara yönelik nefreti körükleme amacı güdüldüğü" vurgulandı.

Saldırıların hedefinde Müslümanların da olduğunu dergiye hatırlatan sosyal medya kullanıcıları, Müslümanların yüzde 99'unun tasvip etmediği bir eylem üzerinden barış dini olan İslam'a hakaret etmenin Charlie Hebdo'nun gerçek yüzünü ortaya çıkardığına işaret etti.

Skandal kapakla ilgili açıklama yapan eski Hükümet Sözcüsü ve Milletvekili Stephane Le Foll, kullanılan ifadelere katılmadığını ve kınadığını belirtti.

BFMTV kanalında katıldığı programda konuşan Le Foll, "Sapla samanı birbirine karıştırmak çok tehlikelidir. İslam barış dinidir yazarak İslam'ın ölüm dini olduğunu kastetmek son derece tehlikeli." diye konuştu.

Tepki çeken çizimleri ve kışkırtıcı yayınlarıyla dikkat çeken dergi, 2015'te saldırıya uğramış ve 12 çalışanını kaybetmişti. Dergi daha sonra da ırkçı ve İslamofobik yayınlarına devam etmiş ve son olarak İtalya depremi sonrasındaki kapağı nedeniyle mahkemeye verilmişti.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN