Arama

  • Anasayfa
  • Dünya
  • Erdoğan: Batılılar Afrika'yı sömürüp geride enkaz bıraktı

Erdoğan: Batılılar Afrika'yı sömürüp geride enkaz bıraktı

Yayınlanma Tarihi: 21.07.2017 00:00 Güncelleme Tarihi: 21.07.2017 23:41
Erdoğan: Batılılar Afrika’yı sömürüp geride enkaz bıraktı

“Afrika’da Sağlık” konulu kongrenin galasında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz sonuna kadar hakkımızın ve haklarımızın savunucusu olacağız. Biz zalim hükümdarlar karşısında susmayı zulüm addediyoruz. Buna da asla katlanamayız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kudüs'te yaşanan olaylara ilişkin olarak, "İbadetini yapana terörist diyemezsiniz" dedi.
Dolmabahçe Sarayı'nda 'Afrika'da Sağlık' başlıklı uluslararası kongrenin gala yemeği düzenlendi. Burada bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kongrenin kökleri 10'uncu asra kadar giden Afrika kıtası ile münasebetlerimizin daha iyi yere gitmesini temenni ediyorum. İçinden geçtiği onca sancılı döneme rağmen ülkemiz Afrikalı dostlarının yanında olmaya azami gayret göstermiştir" dedi.
"AZ GELİŞMİŞ ÜLKELERE YARDIMDA TÜRKİYE BİR NUMARA"
Türkiye'nin Somali'de büyük bir büyükelçilik binası bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, en az gelişmiş ülkelere ciddi bir yardım yapıldığını kaydederek, "Somali'ye kimsenin uğramadığı dönemde ilk defa bir başbakan olarak 2007 yılında gittik. Somali'ye dünyanın bakışını değiştirdik. Çünkü bu bizim İslami görevimizdir. Afrika'ya kaynakları sömürülecek bir yer olarak yaklaşmadık" diye konuştu.
"AFRİKA'DA NASIL BİR ENKAZ BIRAKTIĞINI GÖRDÜK, GÖRÜYORUZ"
Afrika kıtasında geçtiğimiz yüzyılda sömürgecilik faaliyeti yürüten Batılı devletlere eleştiride bulunan Erdoğan, "Afrika kıtasının kronik sorunlarının temel sebebi yaklaşık 4 asır boyunca kıtanın tüm kaynaklarını istila eden sömürgeciliktir. Kıtanın sosyal, beşeri dokusunu kökten tahrip etmişlerdir. Aileleri parçalamışlar, insanları göçe zorlamışlar, arazileri yağmalamışlardır. Günde 16-17 saat köle gibi çalışanlara ücret yerine alkol vermişlerdir. Çalışmak istemeyenleri katletmişlerdir. Bugün bize her fırsatta demokrasi, hukuk ve insan hakları dersi verenlerin Afrika'da nasıl bir enkaz bıraktığını gördük, görüyoruz. Batılı ülkelerin bugün zevkini sürdükleri refahı kime borçlu olduğunu çok iyi biliyoruz. Şatafatlı binalarda kimlerin canının, alın terinin olduğunu gayet iyi biliyoruz. Afrikalı masumların gözyaşı ve sömürülen emeklerinin üzerine inşa edilen gerçek yüzünü bilmeliyiz. Afrika 21'nci yüzyıla damgasını vuracak olan kıtadır. İnşallah güç şimdi Afrika'da toplanmaya başladı. Hiçbir güç bu potansiyelin harekete geçmesine mani olamayacaktır" şeklinde konuştu.

"DÜNYA 5'TEN BÜYÜKTÜR"
Birleşmiş Milletler'deki 5 daimi üye ve 15 geçici üyenin sürekli olarak değişimin olması gerekliliğini kaydeden Erdoğan, "Dünyada 196 üye Birleşmiş Milletler üyesi olarak aslında güçlerinin farkında değil. Şu anda 5 daimi üye, 15 geçici üye var. O 15 geçici üyenin hiçbir yaptırımı yok. Ama bir lütufta bulunur gibi seni geçici üye yaptık diyorlar. Hiçbir yaptırımı kıymeti yok. İkinci Dünya Savaşı şartları şu anda yok, geçti o işler. Şu anda farklı bir dünya var. Bu farklı dünyanın yeniden reforme edilmesi gerekiyor. Demokrasi ise, insan haklarına saygı ise o zaman 20 ülke diyorsak her yıl 20 ülke daimi ülke sıfatı ile görev yapmalıdır. 2 yılda bir bunlar değişebilir. 10 tanesi değişir, diğer 10'u da ikinci 10'da değişir. Bu 20 ülke dünyanın kaderi üzerinde hak sahibi olur. Burada her kıtadan olması adaleti getirecektir. Her dinden yok, hele hele Müslüman hiç yok. Böyle bir şey olabilir mi?" dedi.
"İBADETİNİ YAPANA TERÖRİST DİYEMEZSİNİZ"
Bugün Kudüs'te meydana gelen olaylarda 3 Filistinlinin şehid olduğunu belirterek, bir gün önce İsrail Cumhurbaşkanı ile yaptığı telefon görüşmesini hatırlatan Erdoğan, "İsrail Cumhurbaşkanı ile akşam görüştüm. Bu işe müdahale edin dedim. 'Biz terörizm ile mücadele ediyoruz' dedi. Bu insanlar kendi kutsal mekanlarına gidiyorlar. Bunlara terörist diyemezsiniz. Biz Türkiye'de asla sinagoga giden insana terörist demedik. Şiddete karşıyız ama bırakın da bu insanlar rahatlıkla ibadetini yapsınlar. O metal parmaklık arasına onları sokma, arama, bunlar olacak iş değil. Ne kadar ısrar ettiysek 'elimizden geleni yapacağız' dediler ama bugün maalesef böyle bir müdahalede bulundular. Biz sonuna kadar hakkımızın ve haklarımızın savunucusu olacağız. Biz zalim hükümdarlar karşısında susmayı zulüm addediyoruz. Buna da asla katlanamayız" ifadelerini kullandı.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN