Arama

  • Anasayfa
  • Biyografi
  • Bilinmeyen yönleriyle Yeşilçam’ın ‘kötü adamı’ Erol Taş

Bilinmeyen yönleriyle Yeşilçam’ın ‘kötü adamı’ Erol Taş

Kolay değildi elbet “kötü adam” olmak, içinde yoksa eğer kötülük... Rol icabı dahi olsa kötü olmak, kötüyü oynamak imkânsızdı. O, zoru başardı. Yıllarca en kötü adamı oynadı; katildi, zalimdi, haindi hatta ahlaksız… Döven, öldüren; ancak iyiler kazansın diye ölen de hep oydu. Tüm bunlara rağmen aslında yüreğinde “kocaman bir iyilik” taşıyordu. Vefatının 20’inci yılında, bilinmeyen yönleriyle Erol Taş’ın yaşam öyküsünü sizlerle buluşturuyoruz.

Bilinmeyen yönleriyle Yeşilçam’ın ‘kötü adamı’ Erol Taş
Yayınlanma Tarihi: 8.11.2018 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 08.11.2018 15:25

Erzurum'da 28 Şubat 1926'da dünyaya gelen Taş, ilkokulu bitirdikten sonra boks sporuna ve sinemaya ilgi duydu.

Babasının ölümü üzerine annesiyle birlikte İstanbul'a taşınan Erol Taş, ailesine yardım etmek için okuldan ayrıldı ve çeşitli işlerde çalıştı.

EROL TAŞ KİMDİR?

Boksta 1947 senesinde İstanbul ve Türkiye ikinciliğini de kazanan Taş, askerden sonra Cankurtaran'da bir iplik fabrikasında çalışmaya başladı.

Bu yıllarda sinemayla tanışan ve filmlerde figüranlık ve küçük rollerle görülmeye başlayan Erol Taş, ilk olarak 1957 yılında Mümtaz Alpaslan'ın çektiği "Acı Günler" filminde oynadı.

BEYAZ PERDE İLE GEÇEN BİR ÖMÜR

Metin Erksan'ın yönetmenliğini yaptığı 1958 yapımı "Dokuz Dağın Efesi"nde bir çobanı canlandıran Taş, Dikenli Yollar, Peçeli Efe, Şoför Nebahat, Köyde Bir Kız Sevdim, Dişi Kurt ve Gecelerin Ötesi filmlerinde çeşitli karakterleri canlandırdı.

Erol Taş, 1968 yılında "Maskeli Beşler" ve "Maskeli Beşler'in Dönüşü" filmlerinde Meksikalı General Ramon rolünü, "Kızıl Maske"de müze müdürünü, 1968 yapımı "Hakanların Savaşı"nda Kubilay Han ve 1973 yapımı "Küçük Kovboy"da çiftlik kâhyasını oynadı.

600 FİLMİNİN NEREDEYSE HEPSİNDE 'KÖTÜ ADAM'DI

Ömer Lütfi Akad tarafından 1966 yılında çekilen, Güneydoğuda bir sınır kasabasında yaşanan olayları konu alan "Hudutların Kanunu" filminde "Ali Cello" karakterini oynayan Taş, Dertli Pınar, Gecelerin Ötesi, Duvarların Ötesi, Sürgün gibi filmlerde oynadığı rollerle hafızalarda yer buldu.

Türk sinemasında 600'e yakın filmde oynayan ve genellikle kötü adam rolleriyle tanınan Taş'ın Türkan Şoray ile başrolü paylaştığı 1967'de çekilen "Ana" filmi ile Süleyman Çavuş adlı iyi kalpli bir askeri oynadığı 1992 yapımı "Sürgün" filmi iyi adam rolünü oynadığı nadir yapımlardır.

Çeşitli festivallerde çok sayıda en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görülen Taş, Mapushane Çeşmesi, Kanlı Kale, Efenin İntikamı, Eşkıya Kanı/Hakimo, Konuşan Gözler ve Katırcı Yani Efenin Definesi filmlerinde başrol oyuncusu olarak yer aldı, festivallerde de çeşitli ödüllere layık görüldü.

ÜÇ ÇOCUĞUNA HEM ANNELİK HEM BABALIK YAPTI

Filmlerin ''taş kalpli'' oyuncusu Erol Taş, gerçek hayatta eşini erken yaşta kaybettiği için üç küçük çocuğuna hem annelik hem babalık yapmak zorunda kalan iyi yürekli bir adam olarak biliniyordu.

Yüzlerce filmde farklı rollerde oyunculuk yapan Erol Taş, 8 Kasım 1998 tarihinde İstanbul'da geçirdiği bir kalp krizi sonucu Samatya SSK Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

Televizyon dizilerinde de oyunculuk yapan Taş, Hüzün Çiçeği, İz Peşinde, Bizim Ev, Hanımın Çiftliği, İnsanlar Yaşadıkça ve Kuruluş / Osmancık gibi yapımlarda da oynadı.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN