Arama

Para tekvandocunun protez kolu geleceğin mühendislerinden

Yayınlanma Tarihi: 19.08.2019 11:54 Güncelleme Tarihi: 19.08.2019 11:53
Para tekvandocunun protez kolu geleceğin mühendislerinden

öğrencileri, öğrencisi ve para tekvando sporcusu 'e yapmak için kolları sıvadı.

Erciyes Üniversitesi () Mühendislik Fakültesinden bir grup öğrenci, dünya genelinde başlatılan "e-nable" hareketinden esinlenerek, ihtiyacı olanlara ücretsiz protez uzuv yapmak için proje hazırladı.

Sosyal medya aracılığıyla öğrencilerin projesinden haberdar olan para tekvando sporcusu Büşra Pişginel, ekiple iletişim kurdu.

Sol kolu dirseğinden itibaren olmayan öğrencisi Pişginel, arkadaşlarının yardımıyla kolunun ölçüsünü alıp, "aljinat" adlı malzemeyle birebir heykelini yaparak, protez hazırlanması için 'ye gönderdi.

Projelerinde sona yaklaşan öğrenciler, yazılımını da kendilerinin hazırladığı biyonik protez kolu daha işlevsel hale getirmeyi amaçlıyor.

PROTEZ KOLUN DAHA İŞLEVSEL OLMASI İÇİN DESTEK BEKLİYORLAR

Proje koordinatörü, ERÜ Endüstriyel Tasarım Mühendisliği son sınıf öğrencisi Ayşe Subaşı, yaptığı açıklamada, ve bacakların pahalı olması nedeniyle, uzvu eksik pek çok kişinin bunlara ulaşamadığını söyledi.

"İnsanlığa nasıl bir faydamız olur diye yola çıktık." diyen Subaşı, şu ifadeleri kullandı:

"Ekibimizde elektrik, mekatronik ve endüstriyel tasarım mühendisliği bölümlerinden arkadaşlarımız var. Dış tasarımı endüstriyel mühendisliği öğrencileri üstlendi. İçinin mekanik kısmını ise mekatronik ve elektrik mühendisleri yaptı. Protez kollar hem hafif hem de dayanıklı metal malzemelerden oluyor ancak bunlar çok pahalı. Biz bunu üç boyutlu yazıcılardan '' denilen bir malzemeden yaptık. Çizimini yapıp yazıcılara veriyoruz, kısa sürede bize çıktı veriyor. Bu çıktıları montajladık. PL, insan vücuduna zarar vermeyen bir plastik."

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN