Arama

'ten ihtisaslaşan bazı üniversitelere kadro takviyesi

YÖK'ten ihtisaslaşan bazı üniversitelere kadro takviyesi

, bölgesel kalkınma odaklı ihtisaslaşan 10 üniversiteye, kendi alanlarında kullanılmak üzere 50 kadro tahsis etti.

Yükseköğretim Kurulunca () bölgesel kalkınma odaklı ihtisaslaşan 10 üniversiteye, kendilerine verilen "ihtisaslaşma alanlarında" kullanılmak üzere 50 kadro tahsis edildi.

YÖK'ten yapılan açıklamaya göre, "yeni YÖK" anlayışıyla yükseköğretim sisteminde getirilen çeşitlilik bağlamında süreç, "araştırma/aday araştırma üniversiteleri" ile "bölgesel kalkınma odaklı ihtisaslaşan üniversiteler" olarak iki koldan yürütülüyor.

"Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı" ile 2006 ve sonrasında kurulan üniversitelerin, bulundukları ilde/bölgede yürütecekleri faaliyetlerle bölgesel kalkınmanın aktörü olmaları amaçlanıyor.

Bu kapsamda, bölgesel kalkınma odaklı ihtisaslaşan 10 üniversiteye kendilerine verilen "ihtisaslaşma alanlarında" kullanılmak üzere YÖK tarafından talep edilen 50 kadro izni, Cumhurbaşkanlığı makamınca uygun görüldü. Bu kadrolar, YÖK tarafından üniversitelere tahsis edildi.

Program kapsamındaki üniversiteler, bu kadroları sadece belirlenen ihtisas alanlarında kullanacak.

Üniversiteler ve ihtisaslaşacakları alanlar şöyle:

"Aksaray Üniversitesi; sağlık ve spor alanında, Bingöl Üniversitesi; ve havza bazlı kalkınma alanında, Burdur ; hayvancılık alanında, Üniversitesi; sağlık ve çevre alanında, Üniversitesi; tabiat turizmi ve ormancılık alanında, Kırşehir ; tarım ve jeotermal alanında, Alpaslan Üniversitesi; hayvancılık alanında, Üniversitesi; çay alanında, Üniversitesi; tarım ve hayvancılık alanında, Üniversitesi; tekstil, dericilik ve seramik alanında."

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN