Arama

Özel yetenekle öğrenci alan öğretmenlik bölümlerine ' barajı' geldi

Yayınlanma Tarihi: 17.10.2019 19:47 Güncelleme Tarihi: 17.10.2019 19:47
Özel yetenekle öğrenci alan öğretmenlik bölümlerine 'TYT barajı' geldi

, sınavıyla öğrenci alan öğretmenlik programlarına 'nin birinci oturumu olan 'de en düşük 800 getirildi.

Yükseköğretim Kurulunca (), özel yetenek sınavıyla öğrenci alan eğitim fakültelerinin öğretmenlik programlarına, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'nde (TYT) en düşük 800 getirildi.

Alınan bilgiye göre, üniversitelerin sınavı ile öğrenci alan öğretmenlik programları için merkezi yerleştirme sınavıyla öğrenci alanların aksine başarı sırası şartı bulunmuyordu.

Yükseköğretim Genel Kurul toplantısında üniversitelerin bazı alanlarına başarı sırası şartı getirilmesine ilişkin yeni bir karar alındı. Buna göre, 2020 'de özel yetenek sınavıyla öğrenci alacak öğretmenlik programlarına başvuru yapabilmek için 'de en düşük şartı aranacak.

Bu kapsamda, özel yetenekle öğrenci alan öğretmenlik bölümlerine başvuru için TYT'deki barajı da geçmek gerekecek.

ÖĞRENCİLER 2 YIL ÖNCEDEN BİLGİLENDİRİLDİ

2018 ve 2019 YKS kılavuzlarında diğer öğretmenlik programlarında olduğu gibi özel yetenekle öğrenci alan programlara da başarı sırası şartı getirileceği, sınava girecek öğrenciler için 2 yıl önce duyuruldu.

Bu yılki YKS sonuçlarına göre, özel yetenek sınavıyla girilen öğretmenlik programlarına 1 milyon 761 bininci sıradaki öğrenci kabul edilmişti.

TYT'de 800 bin başarı sırası şartı getirilen özel yetenek sınavıyla öğrenci alan öğretmenlik programlarında, özel yetenek sınavıyla öğrenci alımı hususunda herhangi bir değişiklik söz konusu olmayacak.

Öte yandan, merkezi yerleştirme sınavıyla öğrenci alan öğretmenlik programları için AYT'den en düşük 300 bin başarı sırası şartı devam edecek.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN