Arama

  • Anasayfa
  • Akademik Haberler
  • Altıncı YÖKDİL sınavı tarihi belli oldu! YÖKDİL sınavı ne zaman? YÖKDİL sınavı başvuru şartları neler?

Altıncı YÖKDİL sınavı tarihi belli oldu! YÖKDİL sınavı ne zaman? YÖKDİL sınavı başvuru şartları neler?

Altıncı YÖKDİL sınavı tarihi belli oldu! Binlerce aday YÖKDİL sınavı ile ilgili detayları ve sınav tarihini merakla araştırıyor. TUS, DUS, EUS ve doçentlik sınavına girecek adaylar da YÖKDİL sınavına katılabilir. Peki, YÖKDİL sınavı ne zaman? YÖKDİL sınavı başvuru şartları neler?

Altıncı YÖKDİL sınavı tarihi belli oldu! YÖKDİL sınavı ne zaman? YÖKDİL sınavı başvuru şartları neler?
Yayınlanma Tarihi: 5.2.2019 17:54:05 Güncelleme Tarihi: 07.01.2019 17:02

YÖKDİL SINAVI NE ZAMAN?

Altıncısı düzenlenecek olan 2019 YÖKDİL sınavı ile ilgili yapılan açıklamada tarih duyuruldu. YÖKDİL sınavı 10 Mart 2019'da tek oturum üzerinden yapılacak. 14.00'te başlayacak sınav 30 ilde, 35 sınav merkezinde gerçekleşecek.

YÖKDİL SINAV BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

YÖKDİL sınavına girmek isteyen adaylar başvurularını internet üzerinden yapacak. Başvurular, 'yokdil.yok.gov.tr' adresi üzerinden alınacak. Başvuru yapacak adayların sınav şartlarını dikkatle okuması gerekiyor.

YÖKDİL BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

YÖKDİL sınav başvurularının alınmaya başlayacağı tarih de açıklamada belirtildi. Yapılan duyuruda yer alan bilgiye göre; YÖKDİL sınavı başvuruları, 30 Ocak - 8 Şubat tarihleri arasında yapılacak.

YÖKDİL SINAVI İLE İLGİLİ GENEL BİLGİ

Sınav, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri alanlarında İngilizce; Sosyal Bilimler alanında ise Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce dillerinde yapılacaktır.

Sınava; yükseköğretim kurumlarımızda lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar katılabilir.

Sınavın uygulanmasında ve sonuçların değerlendirilmesinde aday tarafından verilen bilgiler esas alınacağından, adayın başvuru esnasında verdiği bilgilerdeki eksiklik veya yanlışlık sebebiyle doğacak sonuçlardan aday sorumlu olacaktır. Adaylar, beyan ettikleri bütün bilgilerinden sorumludur. Bir adayın beyanının gerçeğe uymadığı tespit edildiği takdirde bu aday, aradan geçen süreye bakılmaksızın bu sınavdan elde ettiği tüm haklarını kaybedecektir. Eksik veya yanlış bilgilerden adayların yararına doğacak sonuçlar geçersiz sayılır, zararına olacak sonuçlar düzeltilmez. Adayın, verdiği bilgilerdeki eksiklik veya yanlışlıktan doğacak sonuçlarla ilgili itirazları dikkate alınmaz.

Sınav evrakı (soru kitapçıkları, cevap kâğıtları ve sınav tutanakları) sınav tarihinden 2 (iki) yıl sonra imha edilir. Her türlü sınav evrakının aslı veya sureti, yargı organlarının aksi kararları olmadıkça, aday dâhil hiçbir kişi ya da kuruma gösterilmez ve verilmez. Sınavla ilgili olarak alınan yeni kararlar ve gerekli görülen değişikliklere ilişkin bilgiler yokdil.yok.gov.tr internet adresi üzerinden kamuoyuna duyurulacaktır. Bu nedenle, ilgililerin söz konusu adresi sık sık kontrol etmeleri yararlarına olacaktır. Bu adresteki duyurular, adaylara tebliğ hükmündedir.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN