Arama

Ai Weiwei porselene dair

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Akbank’ın desteğiyle Ai Weiwei’in Türkiye’deki ilk sergisine ev sahipliği yapıyor. 12 Eylül 2017 - 28 Ocak 2018 tarihleri arasında devam etmesi planlanan, ancak 15 Nisan 2018'e kadar uzatılan sergide sanatçının çalışmalarından geniş bir seçkiyle birlikte yeni işleri de sunuluyor.

Ai Weiwei porselene dair
Yayınlanma Tarihi: 13.3.2018 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 13.03.2018 21:53

Ai Weiwei'in porselen çalışmalarına odaklanan serginin anlatısı, sanatçının hem hayat hikâyesinin, hem de onun el sanatları geleneğine ve sanat tarihine yaklaşımının izlerini taşıyor.Ai Weiwei'in porselen yolculuğunun her aşaması sergide sanatçının ikonik çalışmalarıyla temsil ediliyor. Sanatçı, günümüz dünyasıyla ilgili mesajlarını geleneksel Çin el sanatları aracılığıyla bizlere aktarıyor; sanatı izleyiciye çağımızın paradokslarına dair bir bakış açısı sağlıyor.

Sergi, Ai Weiwei'in çalışmalarında tekrar tekrar görülen temaların kullanılmasıyla kurgulanmış bir yapı aracılığıyla onun sanatına kapsamlı bir bakış sunuyor. Sanatçının sahicilik, çağlar boyu değer sistemlerinin dönüşümü ve kültür tarihi kavramlarını irdeleyen çalışmaları, izleyenleri söz konusu kültürel, sanatsal ve tarihsel değerleri anlamaya çağırıyor.Ai Weiwei, replika çalışmalarında sahicilik kavramını sorgulayarak, özgün obje ile kopyası arasındaki farkı çürütüyor. Bugüne ulaşmış antikaların kalıntıları ışığında, Ai Weiwei Çin ve Yunan çömlek bezemeleri ve Mısır duvar resimlerinin mantığını uyarlayarak tarih konusunda düşünüyor ve bize çağdaş dünyaya dair kapsamlı bir bakış açısı sunuyor.

Ai Weiwei'in SSM'de gerçekleşecek sergisi, aralarında sanatçının en eski porselen çalışmasının da bulunduğu, porselen alanında kapsamlı seçkisiyle 100'ü aşkın esere ev sahipliği yapacak ve izleyiciye bu özgün sanatçının çalışmalarını keşfedebileceği benzersiz bir ortam sunacak.

"Ai Weiwei Porselene Dair" sergisini aşağıda belirtilen tarihlerde rehber eşliğinde gezebilirsiniz. Rehberli turlar 11.00 ve 14.00'te gerçekleştirilmektedir.

15, 29 Ekim 2017

12, 26 Kasım 2017

10, 24 Aralık 2017

7, 21 Ocak 2018

*Tur hizmeti ücretsizdir. Kontenjan 25 kişi ile sınırlıdır. Rezervasyon alınmamaktadır.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN