Arama

Bir aranıyor

Bir öğretmen aranıyor

Bugünlerde, yeni bir öğretim yılına "merhaba" dedik. Örgün ve yaygın eğitim kurumlarından hizmet alan öğrenciler ve umut bağlayan veliler olarak; yeniden, büyük beklentiler içine girdik.

Aslında bütün öğretmenlerimizin, sorunlarını da durumlarını da biliyoruz. Ama gene de her şeye rağmen; kendisini aşabilecek, geleceğe koşabilecek, çocuklarımız ve gençlerimiz için rol model olabilecek öğretmenler arıyoruz.

İsteriz ki; hepsi öyle olsun. Ama, hiç olmazsa; her sınıfta değilse bile, her okulda "sıra dışı" bir bulunsun.

Değer Kazanan Ve Kazandıran

(r.a); "Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum." demiş. (s.a.v.) ise; Müslümanlara okuma-yazma öğreten esirleri, fidyesi ödenmiş sayıp salıvermiş.

; "dünyada her şeye değer biçilebileceğini, ama öğretmenin eserine değer biçilemeyeceğini" belirtmiş. Diyojen ise; "yeryüzünde öğretmenlikten daha şerefli bir meslek tanımadığını" ifade etmiş.

Dünyada, her şeyin bir "hak ediş" olduğunu biliyoruz. Ancak, gene de; merhameti adaletinden ziyade olan Rabbimiz'den, öğrettikleri ile hem kendisi değer kazanıp, hem de çocuklarımıza ve gençlerimize değer kazandıran öğretmenler nasip etmesini diliyoruz.

Huzur Ve Güven Getiren

; "Yeryüzünde barışı sağlayacak sihirli değnek, analarla öğretmenlerin elindedir" diyor. Libya'da, İtalya'nın işgal kuvvetlerine karşı yürütülen direniş hareketinin sivil lideri, komutanı olan ; savaşın en ateşli çatışma ortamlarında bile, "öğretmen" kimliğini koruyarak, çocuklara ders anlatmaya devam ediyor.

Önce askeri komutan, sonra siyasi lider olan ; "geleceğin gençlere, gençlerin öğretmenlere emanet olduğunu" söylüyor. Mutlu ve başarılı bir ülke, toplum olabilmek için; "vatanımızı koruyan asker ordusu"nun yanında, "milletimizin geleceğini yoğuran irfan ordusu"nun gereğini, önemini belirtiyor.

Başımıza gelenlerin ve gelecek olanların; ilahi iradenin sırları ve sınırları içinde gerçekleşen kaderimiz olduğunu biliyoruz. Ama gene de, kaderin gayrete aşık olduğunu hesaba katarak; Alemlerin Rabbi olan Allah'tan, çocuklarımızı ve gençlerimizi, huzurun ve güvenin yılmaz bekçileri olarak yetiştirebilecek öğretmenler diliyoruz.

İlham Kaynağı Olan

Hocaların hocası ; dinden, diyanetten söz etmenin suç olduğu yıllarında, öğretmenlik yapanlardandır. Şimdi kendileri de hoca olan eski talebeleri; O'nun manidar bir hatırasını anlatır.

Derslerinde; uzun zamanlara yayarak, evire çevire İstiklal Marşını işlermiş. "Hocam, anladık önemli ama, biraz fazla olmuyor mu?" diye soranlara; fısıltılı bir sesle, "Ne yapayım, dinimi-diyanetimi ancak bu yolla anlatabiliyorum" dermiş.

Anlaşılan o ki; kültürümüzün ve medeniyetimizin temel değerlerini; zor şartlar altında bile, yeni nesillere aktarmayı başarmış. Böylece, ismi ile müsemma (adı gibi) bir muallim olup; arkasında iz bırakmış.

; böylesine seçkin ve sıra dışı öğretmenleri, şöyle tarif ve tasnif ediyor: "Vasat öğretmen, anlatır; iyi öğretmen, açıklar; usta öğretmen, gösterir; büyük öğretmen, ilham verir" diyor.

Biliyoruz; çocuklarımızı ve gençlerimizi iyi yetiştirmek, öncelikle annelerin ve babaların görevidir. Bununla birlikte öğretmenlerimizin ve idarecilerimizin bizden daha iyi olması, tüm annelerin ve babaların ortak dileğidir.

"Yesrib"i Dönüştürüp "Medine" Yapan

(r.a); Peygamber Efendimiz'den sonra, İslam toplumunun "ilk öğretmen"i olarak bilinir. Çünkü O; ""i dönüştürüp "" yapan, evrensel bir medeniyetin merkezi haline gelmesine vesile olan genç tebliğcilerin başında gelir.

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy; Mus'ab Bin Umeyr'in izinden giden gençlere, "'ın Nesli" demiştir. ise; onlara "hitabe" yazarak, tarihi bir misyon yüklemiştir.

"Zaman bendedir, mekan bana emanettir" anlayışı ile hareket edip; tarihten ve atalarından miras kalan "mukaddes emanet"e sahip çıkacak bir nesilden söz eder. Hakkın hakimiyetini hayatın gayesi haline getirerek; "benim olmadığım yerde kimse yoktur" diyen ve Anadolu Kıtası büyüklüğündeki "dava taşı"nı gediğine koyan bir gençlik ister.

Biz de bugünün penceresinden yarınlara bakıp; işte bu çocukları ve gençleri yetiştirecek öğretmenler istiyoruz. Hakkımız mıdır, değil midir bilmiyoruz ama; kavli ve fiili dua niyetine, her sınıfta değilse bile, her okulda bir tane bulunsun diyoruz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN