Arama

Prof. Dr. Sefa Saygılı
Ocak 28, 2021
Mutlu olmak için doğru olduğu gösterilmiş öneri ve tavsiyeler
Sesli dinlemek için tıklayınız.

Hepimiz sağlıklı ve mutlu olmayı isteriz. Çünkü mutlu insanlar dünyayı daha güvenli idrak eder ve kendilerini de daha güvenli hissederler. Daha kararlıdırlar ve başkalarıyla daha kolay anlaşır, işbirliği yaparlar. Daha sağlıklı, enerjik ve doyum sağlamış olarak yaşarlar. Evlilik yapma ihtimalleri daha yüksektir.

Araştırmalar daha mutlu bir hayat sürmek için ispatlanmış şu tavsiyeleri göstermektedir:

📌 Zengin olmak ve maddi başarılar kalıcı mutluluk veremeyecektir. Birçok kişi 'zengin olsam, malım mülküm çok olsa mutlu olurum' diye düşünür. Bu doğru değildir. Beklentilerimizi ayarlayarak maddi durumumuz ne olursa olsun değişime uyum sağlayabiliriz.

📌 Zamanını iyi değerlendirmelidir. Mutlu insanlar yaşamlarının kontrolünü ellerinde bulundurduğunu hissederler. Zamanı etkili kullanmak, her gün küçük de olsa faydalı işler yaparak ilerlemek önemlidir.

📌 Tebessüm etmek, güler yüzlü olmak kendimizi daha mutlu hissetmemiz için yararlıdır. Bu yüzden mutlu bir yüz ifadesi takınmalı; özsaygısı yüksek, iyimser ve cana yakın olmaya gayret etmelidir.

📌 Becerilerimize uygun iş ve boş zaman aktiviteleri aramalıdır. Mutlu insanlar sık kendilerini zorlayan ancak baş edebildikleri görevlerle uğraşmaktadırlar. Toprak ve el işleri, sevdikleriyle sohbet etme gibi basit etkinlikler mutluluk sağlar.

📌 Bir şeyler satın almak yerine keyif aldığımız, daha sonra mutlulukla hatırlayacağınız ve hakkında güzel konuştuğunuz deneyimler yararlıdır.

📌 Egzersizden vazgeçmemelidir. Ancak hareketli yaşam, düzenli ve istikrarlı olmalıdır. Fiziksel egzersiz sağlık ve enerji sağladığı gibi depresyon ve anksiyeteye de iyi gelmektedir. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.

📌 Uyku yeterli ve düzenli olmalıdır. Mutlu insanlar aktif hayat sürmelerine rağmen kendileri ve uykuları için zaman ayırırlar. Her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmak önemlidir. Bu uyku vakti de gece olmalıdır.

📌 Aile, dost, arkadaş ve akrabalarla yakın ilişkilere önem vermelidir. Sevdiklerimizle sohbet ve muhabbet, onlara nazik ve olumlu davranmak oldukça yararlı olacaktır.

📌 Muhtaç ve sıkıntıdaki kişilere yardım elini uzatmalı, yardımlaşmalı ve iyilik yapmalıdır. İyilik yapmak iyi hissetmemizi de sağlayacaktır.

📌 Şükretmek, nimetlerin kıymetini bilmek, karşılaştığımız olumlu olaylarda teşekkür etmek bizlere yine mutluluk verecektir.

📌 İnançlı olmak, manevi hedeflerimiz olması ve inançlı topluluklara katılmak yani dinimizdeki ibadet, dua ve cemaatle namazlar, toplu iftarlar da mutluluk verir.

Evet, bunların hepsi bizlere mutluluk veren ispatlanmış teklif ve tavsiyelerdir. Uygulamak elimizdedir.

Prof. Dr. Sefa Saygılı

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN