Arama

Saraya duyurulan ses: "Ateş dilekçesi"

Yayınlanma Tarihi: 07.03.2021 17:17 Güncelleme Tarihi: 08.03.2021 15:11

Asırlar boyunca üç kıtaya hükmeden Osmanlı’da yaşanılan ilginç hadiseler vardı. Bu olaylar Osmanlı'nın sosyal yaşantısındaki renkliliği ve canlılığı göstermekle beraber döneme de ışık tutuyordu. Padişahlara sunulan ateş dilekçeleri, bunlardan yalnızca biriydi… Ateş dilekçesi, halkın padişaha sesini duyurmak için kullandığı bir yöntemdi. Memurların haksızlıklarına uğrayan, mahkeme kararından hoşnut olmayan kısacası her türlü soruna sahip olan halk, önce valiye, ardından Divan-ı Hümayun'a ve son olarak padişahın huzuruna çıkamadığı için ateş dilekçesine başvururdu. Yeni formatımız “Öyle Bir Hikaye”de “ateş dilekçesi” öyküsünü sizlerle buluşturuyoruz…

Atek dilekçesi ile ilgili içeriğimize ulaşmak için tıklayınız

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
Alplerdeki yok olan cami

Alplerdeki yok olan cami

Hikayeler, tarihin dokunulabilen en canlı örnekleri... Asırları birbirine bağlayan bu kültürel...

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN