Arama

Kutsal topraklarda İngilizlere karşı savaşan "Çöl Kaplanı"

Yayınlanma Tarihi: 23.02.2019 15:11 Güncelleme Tarihi: 20.12.2017 12:11

Birinci Dünya Savaşı'nda Medine'deki Hicaz Kuvve-i Seferiyesi komutanlığında büyük bir kahraman Fahreddin Paşa. İngilizlerin desteğinde isyana girişen Şerif Hüseyin ordusuna karşı, kısıtlı imkanlara rağmen yaptığı Medine Müdafaası ile adını tarihe altın harflerle yazdırdı. Yardım alınamadığı için açlık, susuzluk ve hastalıklarla mücadele eden Fahreddin Paşa, güçten düşmeye başlayan askerlerine çekirge yenmesiyle ilgili bir tebliğ yayınlamış, kendisi de bu şekilde beslenmişti. 2 yıl 7 ay süren müdafaa sonrası, "Türk Kaplanı", "Çöl Kaplanı", "Medine Kahramanı" lakaplarıyla anıldı. Fahreddin Paşa, Hz. Muhammed'in mezarına Osmanlı padişahları tarafından gönderilen armağanları, İngilizlerin elinde zayi olmaması için 1918 yılında bir muhafız kıtası eşliğinde ve mühürlü sandıklarla İstanbul'a gönderdi. Medine Kuşatması'ndan sonra savaş esiri olarak önce Mısır'a daha sonra da Malta'ya sürgün edildi ve İtilaf devletleri tarafından İstanbul'da kurulan mahkemede idama mahkum edilmesi ardından kurtarıldı.

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN