Arama

Kudüs Kronolojisi

Yayınlanma Tarihi: 23.12.2023 12:39 Güncelleme Tarihi: 23.12.2023 12:45

Tarih boyunca kutsal olarak tanımlanan ve üç din için de büyük önem arz eden Kudüs şehrini içinde barındıran Filistin bölgesi, farklı medeniyet ve kavimlere ev sahipliği yaptı.

◾ Tarih boyunca kutsal olarak tanımlanan ve üç din için de büyük önem arz eden Kudüs şehrini içinde barındıran Filistin bölgesi, farklı medeniyet ve kavimlere ev sahipliği yaptı. Müslümanların idaresi dışında sürekli kan, gözyaşı ve acının hüküm sürdüğü topraklar Hz. Ömer'in (RA) teslim alması ile beraber büyük bir sükunete kavuştu. Filistin'i Haçlı idaresinden kurtaran Selahaddin Eyyubi ise şehrin ikinci fatihi olarak kabul edildi.

◾ Peki şehir ve bölge yıllar içinde neler yaşadı?

2017

◾ ABD Başkanı Donald Trump, Balfour Deklerasyonu'nun 100. yılında kendisi ve Yahudiler için simge niteliğinde bir karar alarak uluslararası bağlayıcılıkla Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdı.

◾ Bu hareket 1967 yılından beri hukuksuz şekilde işgal altında olan Kudüs'ün olayın 50 senesinde hukuk zemininde başkent olarak tanınması anlamına da geliyordu.

◾ 1967 yılından itibaren işgal altında olan Kudüs, pek çok hak ihlaline sahne olmaya devam ediyor. Terör devleti farklı metotlarla 1241 yıl boyunca İslam toprağı olan Kudüs'ü asimile etmeye çalışıyor.

◾ On yıllardır devam eden Aksa kazıları bu ihlallerin en barizlerinden biri. Süleyman Mabedi için Mescid-i Aksa'yı yıkmayı hedefleyen İsrail, mescidin her tarafını kazmayı sürdürüyor. İşgalciler şehrin kültürel ve tarihi tabakasını kazımak için ayrıca bir çaba gösteriyor. 780 yıllık Meğaribe Mahallesi'nin yıkılması bunun en büyük kanıtı.

◾ 1187'de inşa edilen ve sadece Faslıların yaşadığı Meğaribe Mahallesi, Altı Gün Savaşı'nın hemen ardından mimari sebepler gerekçe gösterilerek yıkılmıştı.

◾ Kudüs'ün işgalinin ardından siyonistlerin en önemli planlarından birisi de Mescid-i Aksa'ya giden Müslüman cemaatini parça parça azaltmak oldu. Bunun için "Ayırma Duvarı" adı verilen ve bazı bölgeleri tecrit eden duvarlar inşa ederek Müslümanları şehirden koparma yoluna gittiler.

◾ Ariel Şaron'un eylemi ile farklı bir noktaya taşınan ve son dönemde sıklıkla gerçekleştirilen "Aksa Baskınları" ise işgalci zihniyetin dini temelli bir hak ihlal operasyonu.

◾ Bu baskınlar ile Mescid-i Aksa'yı Müslümanların ibadet merkezi olmaktan çıkarmayı hedefleyen İsrail, uluslararası kamuoyuna Harem-i Şerif'te kendilerinin de hakkı olduğunu dikte ediyor.

◾ Binlerce yıllık bir maziye sahip olan Kudüs, tarihi boyunca Müslümanların hükmettiği yıllarda bir "selamet yurdu" olarak öne çıktı. Haçlılar döneminde büyük bir zulme uğrayan şehir, İsrail işgalinde ise asli hüviyetinden her geçen gün uzaklaşıyor.

◾ 1967'den beri şehri zorbalık, hukuksuzluk gibi yollarla Kudüs'ü elinde tutan terör devleti İsrail, her türlü adaletsiz ve hukuksuz yolla şehri "yahudilik" anlayışına göre dizayn ediyor.

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 YOUTUBE 🔔

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz için bizlere ulaşabileceğiniz e-posta adresimiz:

fikriyat@fikriyat.com.tr

Editör: Bekir Salih Yaman
Kurgu: Serkan Hervenik
Kamera: Serkan Hervenik, Eyüp Kaymak

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN