Arama

Tayland'daki "yüzen adanın" hikayesi

Yayınlanma Tarihi: 28.01.2024 09:27 Güncelleme Tarihi: 28.01.2024 09:33

Malay bir Müslüman balıkçı tarafından keşfedilen ve bunun sonucunda tahtalar üzerine kurulan Koh Panyee'nin ilginç hikayesini hiç duymuş muydunuz?

🔹 Bu adanın zemini tamamen tahtadan, nasıl mı? Tayland'ın güneyinde bulunan doğa harikası bu yeri, Malaylı Müslüman bi balıkçı keşfediyor.

🔹 Kireç taşı kayalıkların zirvesine çıkan balıkçı, buraya bayrak dikiyor ve ondan sonra gelen meslektaşları zirvedeki bayrağı görüp bölgeye yerleşiyor. O günden beri de bu yer, Malayca "bayrak adası" manasına gelen Koh Panyee ismiyle anılmaya başlanıyor.

🔹 Köyün bi kısmı kireç taşı kayalıklardan destek alınarak diğer kısmıysa kazıkların denizin sığ kısmına çakılmasıyla kuruluyor. Bu köyde mağaza, restoran, hastane, okul ve hatta bir camiyle halı saha da bulunuyor.

🔹"Yüzen ada" ismiyle nam salan Koh Panyee'deki yapılar, düzenli aralıklarla bakımdan geçmek zorunda. Aksi halde yaşanabilecek herhangi bi yıkım, adanın tamamını etkileyebilir.

🔹Doğasıyla insanı büyiliyen Bayrak adasına ulaşım; tekne, gemi gibi deniz araçlarıyla sağlanmakta. Köye, saydığımız araçlar haricinde ulaşabilmek nerdeyse imkânsız.

🔹 İşte, böylesine ilginç özelliklere sahip Koh Panyee, son dönemlerde inanılmaz bi turist akımına uğruyor. Peki, siz buraya kiminle gitmek isterdiniz?

Sunucu/Editör: Sümeyye GEDİZLİ
Kamera: Serkan Hervenik
Kurgu: Günışığı Gülhan Salma

💠💠💠

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 YOUTUBE 🔔

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz için bizlere ulaşabileceğiniz e-posta adresimiz:

fikriyat@fikriyat.com.tr

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
Çin’de trajik bir gelenek

Çin'de trajik bir gelenek

Lotus ayak uygulaması, Çin'de ortaya çıkmış trajik bir gelenektir. Bu topraklarda belirli sebeplerden...

Mardin Ulu Camii

Mardin Ulu Camii

Mardin Ulu Camii, 12. yüzyıl Artuklu mimarisini en güzel örneklerindendir. Yivleme tekniği...

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN