Arama

Bir bilgi: Arap Camii

Yayınlanma Tarihi: 30.09.2022 15:16 Güncelleme Tarihi: 18.10.2022 10:37

Arap Camii, İstanbul'un Beyoğlu ilçesindeki Galata semtinde yer alıyor.

715 yılında İstanbul'u kuşatan Arap kumandanlar tarafından inşa edildiği biliniyor. Cami, Arap ordusunun Şam'da çıkan bir isyanı bastırmak üzere İstanbul'dan gitmesini fırsat bilen Dominikan papaz ve rahiplerince kiliseye dönüştürüldüç Çan kulesi ilave edilen camiye, "San Paola Kilisesi" adı verildi. Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethetmesinin ardından cami, tekrardan aslına dönüştürüldü. Camiye mihrap ve minber de ilave edildi. Aynı zamanda Arap Camii, ezanın İstanbul semalarında yankılandığı ilk cami olarak biliniyor.

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
Çin’de trajik bir gelenek

Çin'de trajik bir gelenek

Lotus ayak uygulaması, Çin'de ortaya çıkmış trajik bir gelenektir. Bu topraklarda belirli sebeplerden...

Mardin Ulu Camii

Mardin Ulu Camii

Mardin Ulu Camii, 12. yüzyıl Artuklu mimarisini en güzel örneklerindendir. Yivleme tekniği...

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN