Arama

8 Maddede Gökmedrese Camii

Yayınlanma Tarihi: 02.08.2023 11:18 Güncelleme Tarihi: 02.08.2023 14:59

Amasya'nın gözde eseri Gökmedrese şehrin Valisi Seyfettin Torumtay tarafından belli bir amaç ve hedef doğrultusunda inşa ettirilir. Bu güzide eser hakkında bilmeniz gereken birbirinden kıymetli o bilgiler...

🔹 Amasya'da Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden, Gökmedrese Camii'ni 8 maddede anlatıyorum. Gökmedrese, 1267'de şehrin valisi Seyfeddin Torumtay tarafından inşa ettiriliyor.

🔹 Banisinden ötürü Torumtay Camii olarak da anılan yapının kubbesindeki firuze renkli çiniler, külliyeyi özel kılmakta. Aynı zamanda kompleks, mimari tarzından ötürü Özbekistan'daki Registan Meydanı'nı andırıyor.

🔹 Caminin girişinde yer alan bölümde ise artık görmeye alışkın olmadığımız ince bir düşüncenin tezahürü mevcut. Zamanında Hac vazifesini ifa eden ve memleketlerine dönen hacılar, zemzem suyunu bu bölüme getirerek cami cemaatine ikram edermiş.

🔹 Gelelim bu göz alıcı külliyeyi oluşturan yapılara. Medrese, cami ve türbe olmak üzere toplamda 3 ana yapıdan meydana gelmekte.

🔹 Yakın zamanda restorasyondan geçen cami ve türbe, mimarilerine özgü detayları da korumaya devam ediyor. Şehirdeki diğer camilerden farklı olarak yüksekçe inşa edilen Gökmedrese, şehir merkezinde Torumtay Caddesi üzerinde yer alıyor.

💠

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 YOUTUBE 🔔

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz için bizlere ulaşabileceğiniz e-posta adresimiz:

fikriyat@fikriyat.com.tr

Editör-Sunucu: Sümeyye Gedizli
Kurgu: Serkan Hervenik
Kamera: Serkan Hervenik - Eyüp Kaymak

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN