Arama

Şiir vadisinde bir öncü: Fatih Sultan Mehmet

Yayınlanma Tarihi: 18.08.2023 16:34 Güncelleme Tarihi: 04.09.2023 13:52

Sultan II. Mehmet, Peygamber Efendimize (SAV) karşı duyduğu derin hürmeti naat yazarak gösterir.

Dünya tarihinin en vasıflı yöneticilerinden olan aynı zamanda devlet yönetiminde olduğu kadar şiir dünyasında da müstesna bir noktada duran Fatih Sultan Mehmet, samimi duygular ve benzersiz bir üslupla yazdığı şiirlerinde milleti ve hanedanı için bir medeniyet ufku çizer. Sultan II. Mehmet, her şair gibi Peygamber Efendimize (SAV) karşı duyduğu derin hürmet ve tazimi naat yazarak gösterir.

💠 Dünya tarihinin en parlak sayfalarından biri Osmanlı Devleti'ne aittir. Osmanlılar asırlar boyunca var oldukları topraklara adalet ve hoşgörü getirdiler.

💠 Adeta bir bahar esintisi, bir sabah yeli gibi cihanı mimari, kültür, sanat ve ilim yönünden nakış nakış işlediler. Devlet-i Aliyye'nin en dikkat ettiği hususlardan birisi de şehzadelerin aldığı eğitim ve onların içindeki yüksek sanatkar ruhtur.

💠 Osmanlı zihin dünyasının tebarüz eden ismi olan Fatih Sultan Mehmet Han, siyaset alanında olduğu kadar kültür, edebiyat ve ilim vadilerinde de öne çıkan bir şahsiyettir.

💠 İslami ve fenni ilim dallarında ciddi bir eğitim ve müktesebata sahip olan II. Mehmet aynı zamanda şiir vadisinde öncü bir atlıdır. Müstakil bir divana sahip olan padişah, samimi ve benzersiz bir üslupla şiirler kaleme alır.

💠 Aldığı ileri düzeyde eğitimler ve ilgilendiği entelektüel meseleler göz önüne alındığında Fatih Sultan Mehmet'in şiir dili ve poetikası çağının ötesindedir.

💠 Şiirlerinde samimi bir dil kullanan Sultan II. Mehmet, dönemin şairlerini de yakinen takip ederek Osmanlı Devleti'nde entelektüel meclisler oluşmasına ön ayak olur.

💠 Nihayetinde Sultan Fatih de Resulullah'a (SAV) meftun bir şahsiyete sahiptir. Her Müslüman şair gibi o da Allah Resulü'nü (SAV) yüceltmek için şiirler kaleme alır.

💠 İşte o şiir:

Yüzün mehîd ü ser-i zülfün şeb-i Esrâ
Gamzen yed-i Mûsâ leb-i la'lün dem-i Îsâ

Bu hüsn-i Hudâyî ki Hudâ sana virüpdür
Mânî-i cihân yazmadı tasvîrine hem tâ

Alnun kamerine yüzün ayına müşâbih
Bunca göz ile görmedi bu çarh-ı mu'allâ

Şol câm ki nûş eylemişem bezm-i gamünde
Bir sâde habâbıdır anun künbed-i hadrâ

Avnî seni medheyledi çün tarz-ı gazelde
Matla didi yüzüne vü agzuna muammâ

💠

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 YOUTUBE 🔔

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Editör: Bekir Salih Yaman
Kurgu: Mert Akkuş
Kamera: Serkan Hervenik - Eyüp Kaymak

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
Ezan-ı Muhammedî şairi

Ezan-ı Muhammedî şairi

Türkçe ezan söylentilerinin ortalıkta dolaştığı bir dönemde Yahya Kemal'in kaleme aldığı Ezan-ı...

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN