Arama

Mehmet Akif'in yürüme sevdası

Yayınlanma Tarihi: 21.01.2024 11:44 Güncelleme Tarihi: 21.01.2024 13:11

İstiklal Marşı gibi bir şahesere imzasını atan vatan şairi Mehmet Akif, son dönem edebiyatımız ve kültür dünyamızın en mümtaz karakterlerinden birisiydi. Edebi ve fikri yanlarının dışında spora düşkün olan Akif yüzme ve yürüme alanlarına özellikle ihtimam gösterirdi.

▪ Eski insanların en önemli sporu yürümeydi. Uzun yürüyüşler, sağlığa iyi geldiği gibi insanların uzun uzun tefekkür etmelerine de olanak sağlayan sağlıklı bir eylem.

▪ Milli şairimiz Mehmet Akif de yürümeyi çok seven isimlerdendi. "Yataktan kalkıp tekrar yatıncaya dek" yürümek isteyen Mehmet Akif, o sıralar İstanbul'da yeni yeni moda olan ve çok rağbet gören tramvaya binmez, Fatih-Halkalı arasını yürürdü.

▪ Kültür tarihimizin önemli simalarından Mahir İz'in, hatırat kitabı "Yılların İzi"nde anlattığına göre, Mehmet Akif ile Mahir İz bir Kandilli seyahatlerinde Üsküdar'dan yaya olarak yola çıkmış yine yaya olarak Beylerbeyi ve Çengelköy aşarak Kandilli Rasathanesi müdürü Hoca Fatin Efendi'yi ziyaret için tepeye tırmanmışlardı.

💠💠💠

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 YOUTUBE 🔔

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz için bizlere ulaşabileceğiniz e-posta adresimiz:

fikriyat@fikriyat.com.tr

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
Ezan-ı Muhammedî şairi

Ezan-ı Muhammedî şairi

Türkçe ezan söylentilerinin ortalıkta dolaştığı bir dönemde Yahya Kemal'in kaleme aldığı Ezan-ı...

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN