Arama

07.08.2017

İsmet Özel'den "Tahrik" şiirinin tahlili

Usta şair İsmet Özel 'Tahrik' isimli şiiriyle ilgili yaptığı tahlilde "Dünyaya gelmek demek, başka bir âlemden dünyaya gelmek demektir. Bu başka âlem yukarıda bir âlemdir ve biz dünyaya geldiğimiz yere dönmek üzere geliriz. Ama dönemeyebiliriz." şeklinde dikkat çekici ifadeler kullandı.

İsmet Özel, "Tahrik" şiirine yaptığı tahlilde mısralarını şu şekilde açıklıyor:

"Dünyaya gelmek demek, başka bir âlemden dünyaya gelmek demektir. Bu başka âlem yukarıda bir âlemdir ve biz dünyaya geldiğimiz yere dönmek üzere geliriz. Ama dönemeyebiliriz. Dünyaya geldiğimiz zaman, bu ayetle sabittir, dünyadaki bir şeye gözümüz takılırsa, gözümüzün oraya takılması sebebiyle bir daha yukarı çıkamayız. Daha aşağı ineriz. Yani cehennemlik oluruz. Yani dünyaya gelmek demek tekrar yukarı çıkmak demektir. Aşağı yerdeyiz şimdi dünyadayız. Ama işimiz yukarı çıkmaktır. Yukarı ahlâken yükselerek çıkılır. Yani ahlâken yükselmediğimiz takdirde, daha yukarı çıkamayız. Yükümüz tam tersine ağırlaşır, üzerimizdeki ağırlık arttıkça daha aşağı ineriz. Hafiflememiz lâzım. Allah'ın isimlerinden birisi "Lâtîf"tir; "Kesîf" diye bir Allah ismi yoktur. Biz gittikçe letafet kazanarak yükselebiliriz. O yüzden, dünyada bulunuş gayemizi kavradığımız zaman, bulunuş gayemize uygun davranmakla mükellefiz. Davranamıyorsak, o işi orada bırakırız."

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN