Arama

Ezan-ı Muhammedî şairi

Yayınlanma Tarihi: 17.01.2024 11:12 Güncelleme Tarihi: 17.01.2024 11:16

Türkçe ezan söylentilerinin ortalıkta dolaştığı bir dönemde Yahya Kemal'in kaleme aldığı Ezan-ı Muhammedî şiiri, şairin cesaretini gösteriyordu.

Emr-i bülendsin ey Ezan-ı Muhammedi

Kâfi değil sadana cihan-ı Muhammedi

🔸 Bu muhteşem mısraların şairi Yahya Kemal, şiirleri ile toplumun nabzını tutan usta bir isimdi. Türkçe ezan söylentilerinin ortalıkta dolaştığı bir dönemde kaleme alınan Ezan-ı Muhammedî şiiri, şairin cesaretini gösteriyordu.

🔸 Şiiri, Müslümanlığın en güzel halini gördüğü annesine ithaf eden Yahya Kemal, ilahi bir musiki olan ezan-ı şerifi milletimiz nezdindeki değerini şiiriyle tescilledi.

🔸 Şair, devletimizin iki manevi temeli olduğunu söyler. Bunlar: Ayasofya'nın ezanları ve Hırka-i Saadet'te okunan Kur'an-ı Kerim kıraatidir...Yahya Kemal bu hususu 30 Mart 1922 tarihli Tevhid-i Efkar Gazetesi'nde "Ezan ve Kur'an" başlıklı yazısında şöyle anlatıyor:

"Gezintilerimde bir hakikat keşfettim. Bu devletin iki manevi temeli vardır: Fatih'in Ayasofya minaresinden okuttuğu ezan ki hâlâ okunuyor! Selim'in Hırka-i Saadet önünde okuttuğu Kur'an ki hâlâ okunuyor."

Sunucu/Editör: Sümeyye GEDİZLİ
Kamera: Serkan Hervenik
Kurgu: Günışığı Gülhan Salma

💠💠💠

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 YOUTUBE 🔔

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz için bizlere ulaşabileceğiniz e-posta adresimiz:

fikriyat@fikriyat.com.tr

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN