Arama

Türklerin ilk kadın hükümdarı Tomris

Yayınlanma Tarihi: 15.12.2022 09:09 Güncelleme Tarihi: 29.12.2022 11:45

Güzelliği ve cesaretiyle tanınan Tomris, milattan önce 6. yüzyılda yaşamış ilk Türk kadın hükümdardır. İsmi 'demir' anlamına gelen Tomris Hatun, dünya tarihinde önemli bir yere sahip olan bir Saka kraliçesi ve Türk hükümdar Alp Er Tunga'nın torunudur. Eşinin ölmesinden sonra Sakaların kadın hükümdarı olarak geniş bir coğrafyada hüküm sürer.

Turan taktiğini ilk uygulayan komutanın kadın hükümdar Tomris olduğunu biliyor muydunuz? Soyu Alp Er Tunga'ya kadar uzanan Tomris, 6. yüzyıl Orta Asyası'nda göçebe Türk topluluğu olan Sakaların yurdunda dünyaya geldi.

◾ Küçük yaşlarda annesini kaybeden Tomris, Saka hükümdarı babası tarafından büyütüldü.Öyle ki babasının savaşçı kimliği, küçük yaşlardan itibaren Tomris'in gelişimine büyük katkı sağladı.

◾ Çünkü Saka hükümdarı tahtını, tek varisi olan kızı Tomris'e bırakmak istiyordu.Tomris büyüdüğünde babası, kızını evlendirmek için adetlerine uygun olarak bir toy düzenledi.

◾ Toyda yapılan yarışlarda kendisini yenen bir yiğit çıkarsa onunla evlenecekti.Fakat küçük bir detay vardı, Tomris'i bu zamana kadar hiçbir erkek yenememişti.

◾ Yarışa katılan bey oğlu Rüstem, onu mağlup ederek kendisine hayran bıraktı. Rüstem ile evlenen Tomris'in bir de oğlu olmuştu.Fakat üst üste gelen acı haberler Tomris'i derinden sarsacaktı.

◾ Toydan kısa bir süre sonra babasını kaybeden Tomris, Perslerle yapılan savaşta eşini de kaybetti.Babasının ve eşinin topraklarını birleştirerek tahta geçti ve kendisine sadece kadınlardan oluşan özel muhafız birliği hazırladı.

◾ Yaşadığı dönemde, Persler, Sakalara büyük tehdit oluşturuyordu.Pers hükümdarı Kiros, karşısında bir kadın olduğu için toprakları kolayca ele geçirebileceğini düşündü ve Tomris'e kendisiyle evlenmekten başka çaresi olmadığını söyledi.

◾ Ancak Tomris için bu bir seçenek değildi, teklifi reddetti ve hemen savaş hazırlığına başladı.Öncü birlikle beraber Tomris'in oğlu, Pers İmparatorunu karşılamaya gitti ancak Kiros'un haince kurduğu eğlence tuzağına düştü.

◾ Annesine böyle bir onursuzluğu yaşattığı için kendinden utandı, bir daha onun yüzüne bakamazdı ve hayatına son vermeye karar verdi. Acı haberi duyan Tomris evladının öcünü, savaş meydanında mert bir şekilde alacaktı.

◾ İşte başta bahsettiğimiz turan taktiğini tam da bu noktada uyguladı.Şiddetli ve günlerce süren savaşta Persleri hiç beklemedikleri bir şekilde bozguna uğrattı. Savaşta galip gelen Tomris, Kiros'un başını kan dolu fıçıya daldırıp ardından şunları söyledi:

"Seni kana doyurdum işte şimdi rahatladım."

💠💠💠

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 YOUTUBE 🔔

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz için bizlere ulaşabileceğiniz e-posta adresimiz:

fikriyat@fikriyat.com.tr

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
Mağcan Cumabayoğlu

Mağcan Cumabayoğlu

Yirminci yüzyıl Kazak edebiyatına zirveyi yaşatan Mağcan Cumabayev, Türkistan bölgesinde Türklerin...

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN