Arama

Rubai'nin son temsilcisi: Bekir Sıtkı Erdoğan

Yayınlanma Tarihi: 08.12.2022 16:36 Güncelleme Tarihi: 08.12.2022 17:51

Gelenek ve modernliğin arasında nahif bir şiir dili inşa eden Bekir Sıtkı Erdoğan, ülkemizde rubai türünde şiirler kaleme alan son şairlerdendi. Edebi anlayışı ve eşsiz üslubu ile kendinden sonraki kuşaklar üzerinde hürmet dolu bir etki bırakan şair, hayatı boyunca sükuneti savundu. 2014 senesinde aramızdan ayrılan usta şair, şiirlerini hem geleneğe yaslıyor hem de modern motifler ile süslüyordu.

"Gurbetten gelmişim, yorgunum hancı
Şuraya bir yatak ser yavaş yavaş
Aman karanlığı görmesin gözüm
Beyaz perdeleri, ger yavaş yavaş"

▫ Mısralarının sahibi şair Bekir Sıtkı Erdoğan 1926 - 2014 yılları arasında yaşadı.

▫ Usta şair, çocukluğundan itibaren edebiyata, bilhassa şiire meyyal, çalışkan bir sanatçı bir mizaç sahibi oldu.

▫ Bir asker olan Erdoğan, 1974 senesindeki emekliliğine kadar önce subay sonrasında edebiyat öğretmeni olarak askeri okullarda görev yaptı.

Baki, Fuzuli, Yunus ve Karacaoğlan gibi isimler ile arasında sıkı bir bağ bulunan Erdoğan, çağdaş isimlerdense Yahya Kemal ve Faruk Nafiz'den büyük ölçüde etkilendi.

▫ Bu durum onun kendi özgünlüğünü ve sesini bulmasına yardım etti. Bekir Sıtkı Bey gelenek ve modernizm arasında kendine mahsus bir edebi dil oluşturdu.

▫ Bir şair olarak tanınan Bekir Sıtkı Erdoğan, muhtelif sanat dalları ile de belli ölçülerde ilgilendi. Lakin bu dalları kendisini şiirden uzak tutmama ölçüsünde icra etti.

▫ Musiki ve kaligrafi ile yakından ilgilenen şair, şiir ile arasındaki bağı daha da kuvvetlendirmek ve sıkı tutmak için bu iki alana ilgi duydu. Hayatının ciddi bir bölümünü gurbette geçiren Erdoğan, gurbet imgesini şiirlerinde yer yer ama kuvvetli olarak kullandı.

▫ Rubai türünün ülkemizdeki son temsilcilerinden olan Erdoğan, yazdığı şiirler ile tarihi bir misyon üstlendi. Şair Bekir Sıtkı Erdoğan 2014 yılında 88 yaşında vefat etti.

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 YOUTUBE 🔔

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz için bizlere ulaşabileceğiniz e-posta adresimiz:

fikriyat@fikriyat.com.tr

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
Mağcan Cumabayoğlu

Mağcan Cumabayoğlu

Yirminci yüzyıl Kazak edebiyatına zirveyi yaşatan Mağcan Cumabayev, Türkistan bölgesinde Türklerin...

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN