Arama

Kamplardan beyazperdeye

Kamplardan beyazperdeye

Saraybosnalı yönetmen ’in ’deki Suriyeli üç çocuğun hikâyesini anlatan “Beni Bırakma” filminin oyuncuları , , ve Akçakale’deki kamplardan seçildi.

Cannes 'nden ödüllü Bosnalı yönetmen , 'de yaşayan Suriyeli yetim çocukların gerçek yaşam hikâyesini beyazperdeye taşıdı. "Saraybosna'nın Köprüleri," "Çocuklar" ve "Kar" gibi filmleriyle dünyada büyük yankı uyandıran Begic'in senaryosunu da yazdığı film Suriyeli mülteciler için kurulmuş olan 'daki bir yetimhaneye gönderilen üç arkadaşın hayata tutunma çabasını anlatıyor. Şimdiye dek 'deki Şanghay Film Festivali'nden 'daki Fajr Film Festivali'ne kadar pek çok yerde gösterilen film, 21 Eylül'de ülkemizde gösterime girecek.

350'DEN FAZLA YETİM
Filmin yolculuğu oldukça ilginç. Savaş mağduru 350'den fazla yetim çocuğun motivasyonlarını artırmak, adaptasyonlarını hızlandırmak ve rehabilitasyonlarına yardımcı olmak amacıyla , Şanlıurfa, ve Akçakale'de gerçekleşen atölye çalışmaları ile başlayan proje, bir film ile taçlandırıldı. Başrollerdeki İsa Demlakhi, Ahmad Husrom ve Motaz FaezBasha başta olmak üzere filmde rol alan tüm çocuklar bu kamplardan seçildi.

'BU DUYGUYU İYİ BİLİYORUM'
BOSNA Hersek savaşını yaşamış biri olarak Suriyeli çocukları çok iyi anladığını belirten yönetmen Aida Begic, "Onlarla aynı şeyleri yaşamış biri olarak insanların mültecilerle empati kurabilmesine aracı olmak benim için en önemli amaç olacak. Mültecilere karşı önyargılı olanların bu filmle farklı duygular hissedeceğini düşünüyorum" dedi.
2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN