Arama

Invamed'den inme hastalığına ilişkin bilgilendirme

Invamed’den inme hastalığına ilişkin bilgilendirme
Yayınlanma Tarihi: 22.2.2023 12:13:03 Güncelleme Tarihi: 22.02.2023 12:12

Invamed, inmenin (felç) önlenebilir bir hastalık olduğunu, ideal kiloda olmak, sağlıklı besinler tüketmek, hareketli bir yaşam sürmek, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak gibi önlemlerle riskin en aza indirilebileceğini bildirdi.

Invamed'den yapılan açıklamaya göre, beyin damar hastalıkları dünyada en fazla fonksiyon kaybına neden olan, yaşam kalitesini en çok etkileyen ve ölüm nedeni olarak da ikinci sırada yer alan hastalık grubu.

Beynin bir kısmına giden kan akışı azaldığında veya kesintiye uğradığında, beyin damarlarının beslenememesi sonucu ortaya çıkan nörolojik fonksiyon kayıpları olarak adlandırılan inme, önlenebilir hastalıklar arasında yer alıyor.

İdeal kiloda olmak, sağlıklı besinler tüketmek, hareketli bir yaşam sürmek, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak gibi önlemlerle inme riskini en aza indirmek mümkün.

İnme gerçekleştiğinde ise beyin hücreleri dakikalar içerisinde ölmeye başlıyor, ölen beyin hücreleri ise yenilenemiyor. Bu nedenle erken dönemde önlenmesi mümkün olan bu hastalık için acil müdahale hayati öneme sahip.

Bu kapsamda Invamed AR-GE laboratuvarlarında geliştirilip, üretim kampüsünde üretilen KinG Vascular Revaskülarizasyon Cihazı, hızlı endovasküler tedavi için yenilikçi bir teknoloji sunuyor. Dünyanın birçok ülkesine ihraç edilen KinG Vascular Revaskülarizasyon Cihazı etkin ve başarılı klinik sonuçlar sağlıyor.

Tıkanıklığa neden olan trombüsü (kan pıhtıları) temizleyen, kan akışını iyileştirerek nörolojik dokuyu canlandıran KinG Vascular Revaskülarizasyon Cihazı, büyük intrakraniyal damar tıkanıklığı nedeniyle iskemik inme geçiren hastalarda kan akışını tekrar sağlamak üzere tasarlandı.

- Dünyada her yıl 17 milyon kişi inme geçiriyor

Dünyada her yıl 17 milyon kişi inme geçiriyor. Bu istatistik neredeyse dakikada her 1 kişinin inme geçirmesi anlamına geliyor. İnme geçiren hastaların ise 6 milyonu hayatını kaybediyor. Ayrıca inme birçok kişide de kalıcı hasara sebebiyet verebiliyor.

Türkiye'ye bakıldığında yılda yaklaşık 140 bin kişinin inme geçirdiği, inme sonucu hayatını kaybeden insanların sayısının ise 35 bin ile 40 bin arasında olduğu görülüyor.

Farklı belirtilerle ortaya çıkan inme, konuşma bozuklukları, şiddetli baş ağrısı, aniden meydana gelen tek taraflı güçsüzlük veya vücudun bir kısmının duyarsızlaşmasıyla beraber kendini gösterebiliyor. Her yaş grubunda gözlenebilen inme, en sık 60 yaş üzeri erkeklerde görülüyor.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN