Arama

'da Helenistik ve Roma dönemi tapınağı bulundu

Yayınlanma Tarihi: 05.09.2019 15:56 Güncelleme Tarihi: 05.09.2019 15:56
Manisa'da Helenistik ve Roma dönemi tapınağı bulundu

'nde devam eden arkeolojik kazılarda Helenistik ve Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen tapınak ortaya çıkarıldı.

'nın Akhisar ilçesindeki 'nde devam eden arkeolojik kazılarda Helenistik ve Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen tapınak bulundu.

Akhisar Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, 8 yıl önce ilçe belediyesi öncülüğünden başlayan arkeolojik kazılar sürüyor.

Kazıların bu yılki etabının gerçekleştirildiği "Hastane Höyüğü"nde Helenistik ve Roma dönemine ait tapınak gün yüzüne çıkarıldı. Dikdörtgen planlı, yaklaşık 500 metrekarelik tapınağın İyon mimarisinin izlerini taşıdığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen kazı başkanı ve Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin , buldukların tapınağın Hastane Höyüğü'nün zirvesini kapladığını belirterek, "Höyüğün bir dönem mezarlık alanı olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır. Açığa çıkarılan mezarlarda tapınağa ait parçalarla birlikte az sayıda Orta Bizans mimari ve plastik parçaları da kullanılmıştır." değerlendirmesinde bulundu.

Akdeniz, elde edilen bulguların höyüğün zirvesinde yaşama dair kanıtlar olduğunu aktararak, "Höyükte bulunan çok sayıda taş ve mermer mimari parça ile plastik eser incelendiğinde, ortaya çıkan eser milattan sonra 10. yüzyıla ait bir dini yapının varlığına işaret etmektedir. Ancak bu yerleşimin çok uzun süreli olmadığı anlaşılmaktadır." bilgisini paylaştı.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN