Arama

Şapka Müzesi'ne yoğun ilgi

Yayınlanma Tarihi: 21.08.2019 10:55 Güncelleme Tarihi: 21.08.2019 10:55
Kastamonu Şapka Müzesi'ne yoğun ilgi

'daki Şapka Müzesi'nde, Hunlardan bugüne, aralarında ünlü isimlerin kullandıklarının da olduğu 800'ün üzerinde şapka sergileniyor.

'da Şapka İnkılabı'na da ev sahipliği yapan Şapka Müzesi'nde, 9. Cumhurbaşkanı 'in fötründen, eski Başbakanlardan 'in kasketine çok sayıda ünlü ismin şapkası yer alıyor.

Kentte 'nın ilan edilmesi nedeniyle 2008 yılında dönemin Valisi tarafından, ve 'nde açılan Şapka Müzesi, sergilenen şapka ve diğer başlıklarla ziyaretçilerden ilgi görüyor.

Kastamonu Valiliği Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi Müdürü İlknur Aynan, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ilk ve tek Kastamonu'da olduğunu hatırlattı.

"HER GEÇEN GÜN ŞAPKA SAYIMIZ ARTIYOR"

İnkılabın kent için ayrı bir önemi olduğunu vurgulayan Aynan, "Müze, Atatürk'ün Şapka İnkılabı'nı Kastamonu'da yapması nedeniyle 2008 yılında açıldı. Şu anda burada 800'ü aşkın şapka bulunuyor. Her geçen gün şapka sayımız artıyor." diye konuştu.

FARKLI DÖNEMLERE AİT ŞAPKALAR SERGİLENİYOR

Müzede farklı dönemlere ait şapkaların sergilendiğini anlatan Aynan, şöyle devam etti:

"Müzemizin bir bölümünü şapkanın tarihine ayırdık. Bu bölümde Hunlardan Cumhuriyet dönemine kadar şapkalar yer alıyor. Diğer bölümde ise Cumhuriyet döneminden günümüze kullanılan şapkalar bulunuyor. 9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel'in 'kimseye vermem' dediği şapkası sergileniyor. Bunun dışında, eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in, MFÖ'nün, Safiye Soyman'ın, 'ın şapkaları başta olmak üzere çok çeşitli şapkalar bulunuyor."

Aynan, müzeye ilginin her geçen gün arttığını dile getirerek, "Ziyaretçi sayımız oldukça yüksek. 2019 yılının ağustos ayına kadar 92 bin 142 ziyaretçi kültür merkezimizi gezdi." dedi.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN