Arama

' Oratoryosu' Zorlu PSM'de sahnelendi

Yayınlanma Tarihi: 11.07.2019 11:03 Güncelleme Tarihi: 11.07.2019 11:04
'Yunus Emre Oratoryosu' Zorlu PSM'de sahnelendi

Döneminin önemli düşünürlerinden, tasavvuf ve halk ozanı , adının verildiği oratoryo eser ile doğumunun 779. yılında anıldı.

İlk yerli ve milli Türk oratoryosu "Yunus Emre", ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen "10. Uluslararası İstanbul Opera Festivali" kapsamında Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde sahnelendi.

Uğur Seyrek'in koreografi ve rejisiyle hazırlanan eser, müzik ve dansla buluşturularak seyircilerin beğenisine sunuldu.

Librettosunu Seyrek'in yanı sıra Işık Noyan'ın kaleme aldığı eserde, soprano Özgecan Gençer, mezzosoprano Deniz Likos, tenor Hüseyin Likos, bas Gökhan Ürben, arayış Berfu Elmas, Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, koro ve dansçıları yer alıyor.

Adnan Saygun'un 13. yüzyılda yaşayan 'nin yazdığı şiirlerden bazılarını kullanarak 1943'te 4 buçuk ayda tamamladığı oratoryo, ilk kez 25 Mayıs 1946'da 'da seslendirildi.

Bir Türk besteci tarafından bestelenmiş ilk oratoryo olan eser, Saygun'u uluslararası düzeye taşıdı. Paris'te 1947'de, 'ta 1958'de konser veren sanatçının eseri, Budapeşte, Viyana, Bremen, Berlin, Moskova, Vatikan ve 55 yıl aradan sonra New York ve Washington'da sanatseverlerle buluştu.

Yaklaşık 65 dk süren ve tek perde olan eserde Yunus Emre'nin sevgi felsefesi ele alınıyor.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN