Arama

  • Anasayfa
  • Kültür Sanat
  • Sultan Abdülhamid’in mirasına büyük vefa: ‘Rüştiye’den eğitim müzesine

Sultan Abdülhamid’in mirasına büyük vefa: ‘Rüştiye’den eğitim müzesine

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Karabük'ün Safranbolu ilçesinde, Sultan 2. Abdülhamid tarafından 109 yıl önce "rüştiye" olarak yaptırılan binanın restore edilerek eğitim müzesine dönüştürülmesi planlanıyor.

Sultan Abdülhamid’in mirasına büyük vefa: ‘Rüştiye’den eğitim müzesine
Yayınlanma Tarihi: 2.10.2018 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 02.10.2018 13:00

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve "En iyi korunan 20 kent" arasında bulunan Karabük'ün Safranbolu ilçesinde, eğitim alanındaki hizmetleriyle de bilinen Sultan 2. Abdülhamid tarafından 1909 yılında "rüştiye" olarak yaptırılan bina, restore edilerek eğitim müzesine dönüşecek.

Osmanlı mimarisini, şehir hayatını ve kültürünü yansıtması dolayısıyla "Osmanlı'nın parmak izi" olarak adlandırılan Safranbolu'da, o dönemden kalma han, hamam, konak, çeşme, cami ve köprü gibi birçok eser bulunuyor. Uzun süre "Kalealtı İlkokulu" olarak hizmet verdikten sonra boş kalan tarihi bina, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ayrılan ödenekle restorasyona alındı.

Eskiden mezunu olmanın ayrıcalık sayıldığı okulun eğitim müzesi olarak kullanılması planlanıyor.

DEĞERLERİMİZ VE KÜLTÜREL ZENGİNLİKLERİMİZ

İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, yaptığı açıklamada, Safranbolu'nun zenginliklerinin sürekli olarak yenilenmesi, diri tutulması ve herkes tarafından görülebilir hale getirilmesi için restorasyon çalışmaları yapıldığını söyledi.

Uzun süre "Kalealtı İlkokulu" olarak kullanılan binanın restorasyon ihtiyacı olduğunu dile getiren Gümüş, Karabük Valiliği, İl Özel İdaresi, Safranbolu Kaymakamlığı ve Safranbolu Belediyesinin destekleriyle restorasyon çalışması yapıldığını kaydetti.

Gümüş, çalışmaların hızlı bir şekilde sürdüğünü aktararak, "Safranbolu'ya ayrı bir değer katacağına inanıyoruz. Değerlerimizi yaşattığımız ve bunları gelecek kuşaklara aktardığımız sürece buradaki kültürel zenginliklerimiz kalıcı hale gelecektir." diye konuştu.

Restorasyonun bir yıl içerisinde tamamlanmasının hedeflendiğini belirten Gümüş, "Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından İl Özel İdaresine aktarılan ödenekle binanın restorasyonu devam ediyor. Orijinal şekliyle tamamlanacak. Safranbolu, tarihi bir değerini daha uzun yıllar ayakta tutacak." ifadelerini kullandı.

KORUMACILIĞIN BAŞKENTİ

Gümüş, eğitime çok yönlü bakılması gerektiğini vurgulayarak, "Bu kültürel, turizm ve diğer faaliyetleri de kapsayıcı. Çocuklarımıza, değerlerimizin yaşatılması gerektiğini öğretiyoruz. Kıyamete kadar bayrağımızın dalgalanmasını, diğer önemli değerlerimizin yaşamasını istiyorsak bu da bizim için bir değerdir. Bunların da yaşatılması lazım. UNESCO Dünya Miras Listesi'nde olan, 'korumacılığın başkenti' dediğimiz bir şehirde de restorasyonu tamamlanmış, sürekli olarak ayakta kalacak binalar olması lazım." değerlendirmesinde bulundu.

Çevresindeki yapılarla bir bütünlük sağlayan tarihi binanın olduğu yerde, 1640-1648 yıllarında "Kazasker" (askeri hakim) olan Safranbolulu Cinci Hoca'nın sarayının bulunduğu belirtilirken, binanın üst tarafında 1550 yılında yapılmış tarihi tekke ve mescit yer alıyor.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN