Arama

'ndan etkilenen tarihi zaviye taşınacak

Yayınlanma Tarihi: 09.09.2018 00:00 Güncelleme Tarihi: 09.09.2018 12:35
Ilısu Barajı'ndan etkilenen tarihi zaviye taşınacak

Tarihi ve 'nın ardından göl alanında kalan de Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce Hasankeyf yeni yerleşkesindeki Arkeopark alanına taşınacak.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Hasankeyf'te bulunan ve göl alanından etkilenen kültürel mirasın gelecek nesillere aktarılması için yoğun mesai harcandığı belirtildi.

Bu doğrultuda baraj sularından etkilenmeyecek Yukarı Şehir'in yeniden düzenlenerek açık hava müzesi haline getirildiği anımsatılan açıklamada, "Baraj göl alanından etkilenen Aşağı Şehir'de yer alan tarihi ve kültürel varlıklar ise son derece titiz metotlarla ya yerinde korunmakta ya da taşınarak yeni yerlerinde konumlandırılmaktadır." ifadesi kullanıldı.

Bu çerçevede 540 yıllık ile 'nın yeni yerlerine taşındığı hatırlatılan açıklamada, Ilısu Barajı göl alanında kalan 'nin de türbe, minare ve müştemilat bölümü olmak üzere 3 parça halinde taşınacağı bildirildi.

Açıklamada, zaviyenin, Hasankeyf yeni yerleşkesinde yer alan Arkeopark alanında bütüncül olarak sergileneceği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Taşıma tertibatı da dikkate alındığında taşınacak yük, türbede 850 ton, minarede 450 ton ve müştemilat bölümünde ise 250 ton olacak. Zaviyenin üç ana kütle halinde taşınacağı mesafe 2 bin 400 metre. '3. Tarihi Taşıma Operasyonu' 10 Eylül Pazartesi günü sabaha karşı saat 05.00'te gerçekleştirilecek ve ilk planda türbe taşınacak. Minarenin taşıma işleminin ise 12 Eylül'de gerçekleştirilmesi planlanıyor."

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN