Arama

Minyatür sergi Fatihname

Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde açılışı yapılan "2. Mehmed Fatihname" minyatür sergisinde 10 sanatçının 50 eseri izlenime sunuldu. Sergi, 15 Mayıs'a kadar Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde görülebilecek.

Minyatür sergi Fatihname
Yayınlanma Tarihi: 7.5.2018 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 07.05.2018 13:35

Osmanlı padişahlarından Fatih Sultan Mehmet'in hayatının kronolojik olarak minyatürlerle anlatıldığı Algan Sanat Grubu'nun sergisi sanatseverlerle buluştu.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Fatih Belediyesi ve Klasik Türk Sanatları Vakfı iş birliğiyle, Anadolu Ajansı'nın Global İletişim Ortaklığı'nda düzenlenen Yeditepe Bienali kapsamındaki sergi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde ziyarete açıldı.

Algan Sanat Grubu sanatçısı Ümmügülsüm Terzi, açılışta yaptığı konuşmada, 2. Mehmed "Fatihname" isimli grup sergisinde 6 yıldan fazla sürede hazırlanan 50 eserin yer aldığını ifade etti.

"Fatih Sultan Mehmet'in işlenmediği tarzda bir 'Fatihname' oluşturmak için çalıştık." diyen Terzi, sergideki minyatürlerde hem klasik sanatların soyunu devam ettirecek hem de modern tarzda işlenmiş sıfır projeler görüleceğini vurguladı.

"GÜZEL BİR İNSANIN FETHETTİĞİ ŞEHİRDE, GÜZEL BİR SERGİ"

Klasik Türk Sanatları Vakfı Başkan Yardımcısı Mehmet İbrahim Ağaoğlu, Bienali son sergi açılışında güzel insanlarla bir arada olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Güzel bir mekânda, güzel insanları gördüğünde aklına geldiğini belirttiği bir hikâyeyi anlatan Ağaoğlu, "Güzel bir insanın fethettiği bir şehirde, onun hayat hikâyesiyle, güzel insanlarla, güzel bir serginin açılışını gerçekleştiriyoruz." dedi.

Ağaoğlu, "Yeditepe Bienali'nde emeği geçen sanatkârlara, Algan Sanat Grubu hocalarına güzel, hayırlı, bereketli bir ömür diliyorum." diyerek sözlerini sonlandırdı.

"BİLİM GİBİ SANAT DA TEKÂMÜL ETMEK ZORUNDA"

Ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil ise serginin 2 senelik araştırma ve hazırlığın ardından 5 yıllık üretim süreci sonucu ortaya çıkmasının her türlü takdirin üzerinde olduğunu söyledi.

"Bilim gibi sanat da tekâmül etmek zorunda." diyen Barutçugil, Yeditepe Bienali sayesinde İstanbul'da bir sanat rüzgârı hatta adeta sanat fırtınası estiğini savundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Şahin ise "Tarihimize özellikle sanatın ışığıyla bakmak, tarihi gerçeklerin sanatla bugünün nesline anlatmak güzel bir düşünce. Bu projeye emek veren bütün sanatçılarımızı tebrik ediyorum." ifadesini kullandı.

Sanatçı Reza Hemmatirad'ın öncülüğünde Fatma Şahin, Feyza Şen, Hatice Uzun, Mağfirat Onat, Nihal İpekçi, Nurdan Yiğit, Şeyma Çınar, Ümmügülsüm Terzi ve Zeynep Tuğ'un Osmanlı Padişahlarından Fatih Sultan Mehmet'in hayatını kronolojik olarak anlatan minyatür çalışmalarından oluşan proje kapsamında 88 minyatür çalışması hazırlandı.

Bu çalışmalardan 50'sinin yer aldığı sergi, 15 Mayıs'a kadar Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde görülebilecek.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN