Arama

Türk hat ve tezhip sanatları 'da anlatılacak

Türk hat ve tezhip sanatları İranda anlatılacak

alanında çalışmalarıyla tanınan, Fikriyat'ın kıymetli yazarı ve ustası ve araştırmacısı , tarafından düzenlenecek etkinlik kapsamında, 'da Türk hat ve üzerine konferans verecek.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, tarafından düzenlenecek etkinlik kapsamında , 26 Şubat'ta Tahran Allame Tabatabai Üniversitesi'nde, 28 Şubat'ta da Encümen-i Hoşnevisan-ı Şiraz'da nın tarihi seyrini ve günümüzdeki durumunu anlatacak.

ise üzerine, 27 Şubat'ta Tahran'da bulunan Ferhengistan-ı Hüner'de konferans verecek.

TÜRK HAT SANATINI DÜNYAYA O TANITTI

Prof. Uğur Derman 1935 yılında Bandırma'da doğdu. Haydarpaşa Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Eczacılık Okulu'nda eğitim aldı.

Derman, Necmeddin Okyay'ın Osmanlı kitap sanatları konusunda öğrencisi oldu ve 1960'ta icazet aldı, 1981'de ise İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi'nin () sanat danışmanlığını yürüttü.


Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde ve Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü ve Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde dersler veren Derman, 1997'de Mimar Sinan Üniversitesi tarafından öğretim üyeliğine kabul edildi ve profesör unvanı aldı.

Derman ayrıca, Türk nın tanıtımı için Kültür Bakanlığı tarafından Kahire, Cidde, Chicago'nun yanı sıra IRCICA tarafından Bağdat, Kuveyt, İslamabad, Kahire ve Tunus gibi birçok bölgeye gönderildi. 2009 yılında, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne layık görüldü.

TEZHİP SANATININ SAYILI İSİMLERİNDEN

Prof. Dr. Fatma Çiçek Derman, 1945 yılında Ankara'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü'nden mezun olan Derman, 1985 yılından 2012'ye kadar Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde öğretim üyeliğine devam etti.


Ayrıca, fakülte dekanlığı, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü ve Tezhip-Minyatür Ana Sanat Dalı kurucu başkanlıklarını üstlenen Derman, birçok makalenin yanı sıra "Rikkat Kunt Hoca Hanım", Fatma İnci Ayan Birol'la "Türk Tezyini Sanatlarında Motifler" ile Prof. Uğur Derman'la "Kadıasker Mustafa İzzet Efendi Hilyesi" adlı kitapları kaleme aldı.

Tezhip sanatını usta-çırak usulüyle, Prof. Dr. Süheyl Ünver, Muhsin Demironat ve Rikkat Kunt'dan öğrenerek 1982 yılında icazet alan Derman, tezhip alanında tarafından 2012 yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne layık görüldü.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN