Arama

"Kahramanın Sonu'nu belgeledim!"

Ara Güler'in 1975 yılında tamamladığı ve Osmanlı'ya ait savaş gemisi 'Yavuz Zırhlısı'nı anlatan 'Kahramanın Sonu' filmi yıllar sonra ilk kez seyirci ile buluşacak. Geminin hurdaya çekilmesinden sökülmesine kadar geçen 12 yılı anlatan Güler “Bu filmin dünyada bir örneği yok” diyor.

Kahramanın Sonu’nu belgeledim!
Yayınlanma Tarihi: 8.2.2018 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 08.02.2018 13:55

Dünyaca ünlü usta foto muhabir Ara Güler'in 1975 yılında çektiği filmi "Kahramanın Sonu" yıllar sonra yeniden seyirciyle buluşacak. 17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali kapsamında gösterilecek film, Osmanlı'nın I. Dünya Savaşı'na girmesinde büyük rol oynayan, II. Dünya Savaşı boyunca hizmetini sürdüren savaş gemisi Yavuz Zırhlısı'nın 1970'lerdeki sökülme sürecine odaklanıyor.
Geminin hurdaya çekilmesinden sökülüşüne ve jilet fabrikasına gönderilmesine kadar olan son görüntüler, Ara Güler tarafından kayıt altına alınmıştı. Güler, filme bu yüzden "Kahramanın Sonu" adını verdiğini söylüyor.

Filmin perde arkası hakkında Ara Güler Yeni Şafak'a konuştu. O yıllarda Alman Stern dergisinin Türkiye muhabiri olan Güler, önce geminin yıkım sürecini takip ettiğini ardından filme çekmeye karar verdiğini kaydetti. Güler şöyle konuştu: "Bu gemi çok önemliydi. Koskoca bir Osmanlı'nın çöküşünden bahsediyoruz. Alman Stern dergisinin Türkiye muhabiriydim. Dünyada en büyük gazetelerinden biridir. Onlar benden geminin sökülüşünü takip etmemi istedi. Ben de o zaman askerlerle, subaylarla görüştüm; belgeler ve fotoğraflar buldum. Sonra da filmi çektim. Geminin sökülme aşamasından başladım. Sonuna kadar çekimi yaptım. Çok uzun bir süreydi. En iyi yönetmenden daha iyidir diyebilirim. Dünyada bunun bir örneği yok. Film yapım süresi olarak dünyadaki en uzun olan filmdir. Gemiyi 12 senede söktüler. Hangi gemi 12 senede söküldü? O bakımdan rekor kırmıştır."


TEK FİLMİM DEĞİL

Ara Güler, filmin ilk kez gösterilmediğine dikkat çekerek "Kahramanın Sonu benim tek filmim değil. Dünyadaki birçok ülkeye, yabancı televizyon kanalları için çok film yaptım. Bu film daha önceden de birçok kez gösterildi. Yeni değil" diyor. Belgesel filmin festival kapsamında tek gösterimi yapılacak.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN