Arama

Ummana Dökülen Irmaklar: Mehmet Âkif Ersoy’un Dost Çevresi

Pendik Belediyesi, milli şair Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 81'inci ölüm yıldönümünde “Ummana Dökülen Irmaklar: Mehmet Âkif Ersoy’un Dost Çevresi ”isimli sergiyle andı. Sergide milli şairin kişisel eşyaları da yer alıyor.

Ummana Dökülen Irmaklar: Mehmet Âkif Ersoy’un Dost Çevresi
Yayınlanma Tarihi: 28.12.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 28.12.2017 17:36

Milli şair Mehmet Âkif Ersoy, vefatının 81'inci ölüm yıl dönümünde Pendik Belediyesi tarafından hazırlanan 42 kitaplık külliyat, çizgi roman, sergi ve panelden oluşan bir dizi etkinlikle anıldı.

İstiklâl Marşı yazarı Ersoy'un ölüm yıl dönümünde "Ummana Dökülen Irmaklar: Mehmet Âkif Ersoy'un Dost Çevresi "adı altında bir sergi düzenlendi. Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi'nde açılışı gerçekleştirilen sergide aralarında Akif'in seccadesinin, evinde kullandığı halının, köstekli saatinin de bulunduğu kişisel eşyaları sergileniyor.

Sergilenecek 500 eser ve eşya arasında Mehmet Âkif'i Âkif yapan dost halkasından 44 kişiye ait belge, evrak, fotoğraf ve kitapları da yer alıyor. "Ummana Dökülen Irmaklar: Mehmet Âkif Ersoy'un Dost Çevresi" projesi kapsamında paneller de düzenlenecek. Alanında usta isimler panelde Âkif'in hayatını ve dost çevresini anlatacak.

MEHMET AKİF'İ ANLATAN 42 KİTAPLIK KÜLLİYAT

Pendik Belediyesi, milli şairi çocuklara tanıtmak ve sevdirmek amacıyla "Göğe Yükselen Hilâl: Mehmet Âkif Ersoy'un Hayatı" adını taşıyan bir de çizgi roman yayınladı. Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı işbirliğinde hayata geçirdiği projede çizgi romanı Turgay Anar yazdı, Yavuz Selim Baş da çizgiye döktü.

Mehmet Akif Ersoy'un hayatını, mücadelesini, hizmetlerini anlatan çizgi roman 48 sayfadan oluşuyor. İstiklal Marşı şairinin hayatı ve çevresinde bulunan dostlarını anlatan 42 kitaplık külliyat oluşturuldu.

"AKİF, BU MİLLETİN KİMLİĞİNİN OLUŞMASINDA MÜHRÜ OLAN DEĞERLİ BİR ŞAHSİYET"

Sergi açılışında konuşan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, "Mehmet Akif Ersoy, hepimizin tanıması gereken önemli isimlerden birisidir. Hayat içerisinde farklı değerlendirmeler farklı yönlendirmeler olabiliyor. Milli şairimiz, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasında, bu milletin kimliğinin oluşmasında mührü olan değerli bir şahsiyet.

Bu anlamda Mehmet Akif'i daha çok tanımak, anlamak elbette bu memleketin her evladı için lazım olan bir şey. 40 tane çok kıymetli isim, bize Mehmet Akif'i anlatmak için önemli bir gayretin içerisine girmişler. İşin özüyle güzel bir koleksiyonu ben de Pendik Belediye Başkanı olarak iftihar edeceğim Pendik Belediyesi Yayınlarından yayınlamak gibi çok güzel bir lütfa ortak oldum" ifadelerini kullandı.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN