Arama

Sultan Mehmed Reşad döneminin bilinmeyenleri

Dolmabahçe Sarayı’nda görücüye çıkan Sultan Mehmed Reşad sergisinde, Sultan Reşad’ın şehzadeliği, tahta çıkışı ve Mevlevilerin en önde olduğu cenaze törenine ait fotoğraflar öne çıkıyor.

Sultan Mehmed Reşad döneminin bilinmeyenleri
Yayınlanma Tarihi: 5.11.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 05.11.2017 12:59

'Sultan 5. Mehmet Reşad ve Dönemi Uluslararası Sempozyumu' kapsamında Sultan Mehmet Reşad dönemini anlatan kartpostal ve objeler, Dolmabahçe Sarayı'nda görücüye çıktı. Döneme ışık tutan belge niteliğindeki eserler, Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi'nde 3 Aralık'a kadar gezilebilecek.

MEVLEVİLER EN ÖNDE

Ömer Koç'a ait koleksiyonun ağırlıkta olduğu sergide 2. Meşrutiyet yıllarına rastlayan Sultan Reşad'ın dönemini belgeleyen fotoğraflar yer alırken, bu eserler arasında en dikkat çekenleri ise Sultan Mehmed Reşad'ın cenaze töreni albümü oluşturuyor. İstanbul'daki padişahlar için yapılan son cenaze töreninin belgesi olma niteliği taşıyan fotoğraflarda Mevlevilerin kendilerine özgü giysileriyle geçidin en ön saflarında yer alması dikkat çeken ayrıntılar arasında bulunuyor.

ŞEHZADELER BİR ARADA

Sergide, Sultan Mehmed Reşad döneminin siyasetini, sosyal yansımalarını, savaşlarını, gezilerini anlatan belgelere yer veriliyor. Serginin önemli eserleri arasında 1870 tarihli Ömer Koç koleksiyonundan gün yüzüne çıkartılan Abdullah Biraderler imzalı fotoğraf da bulunuyor. Sultan 5. Reşad'ın şehzadeliği sırasında çekilen karede, erkek kardeşleri Murad ve Ahmet Kemalettin yer alıyor. Padişah Reşad'ın tahta çıktığı gün Hükümet Konağı önünde okunan dua anında çekilen fotoğraf ile Sultan Reşad'ın Üsküp, Priştine ve Manastır'ı kapsayan Rumeli seyahati, serginin önemli eserlerini oluşturuyor. 'Sultan Mehmed Reşad ve Dönemi Objeleri Sergisi'nde, Milli Saraylar Koleksiyonu'nda kayıtlı nadide eserlerden Sultan 5. Mehmed Reşad dönemine ait tılsımlı sancak da bulunuyor. Sergide günümüze az sayıda kalan gümüş üzerine altın kaplamalı, monogramlı sofra takımları, silah, hokka takımı, tütün tabakası gibi tuğralı eserler yer alıyor. (Milliyet)

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN