Arama

  • Anasayfa
  • İslam
  • Cuma Hutbesi yayınlandı! 2 Nisan Cuma Hutbesi konusu nedir?

Cuma Hutbesi yayınlandı! 2 Nisan Cuma Hutbesi konusu nedir?

Her hafta Cuma günleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan "Cuma Hutbesi" 2 Nisan 2021 günü için yayımlandı. Cuma Hutbesinin bu haftadaki konusu "Birbirimizin farkında olalım"

Cuma Hutbesi yayınlandı! 2 Nisan Cuma Hutbesi konusu nedir?
Yayınlanma Tarihi: 2.4.2021 11:34:02 Güncelleme Tarihi: 02.04.2021 11:36

Muhterem Müslümanlar!

Her birimiz bir imtihandayız. Dünya ve ahiret mutluluğunun peşinde, zorlukları aşabilmenin gayretindeyiz. Yaratılışımız gereği sevinci ve hüznü, neşeyi ve kederi birlikte yaşamaktayız. Çeşitli hastalıklar, sıkıntılar ve engellerle sınanmanın yanında down sendromu ve otizm gibi gelişim farklılıklarıyla da karşılaşmaktayız. Yaşanan her zorluğun, çekilen her zahmetin, öğretici ve insanı geliştirici bir boyutu vardır. Zorluk ve sıkıntıları göğüslemek, her halimizde Allah Teâlâ'nın rızasını gözetmek, insanda kemal sıfatlarının açığa çıkmasına vesile olur.

Aziz Müminler!

Gelişim farklılıkları hakkında doğru bilgilenmemiz, tedavi ve rehabilitasyon imkanlarını araştırıp ehil ellerden destek almamız gerekir. Bu tür durumlarda erken tanı ve buna bağlı olarak doğru tedavilerin ve bilhassa uygun eğitimin vaktinde başlaması son derece önemlidir.

Kıymetli Müslümanlar! Down sendromlu ve otizmli kardeşlerimizin ve ailelerinin, hayatın hiçbir alanında kendilerini yalnız hissetmemeleri için hepimize sorumluluklar düşmektedir. Kardeşlerimize karşı duyarlı olmak, gereken desteği göstermek, hayatlarını kolaylaştırmak dini ve insani görevimizdir.

Değerli Müminler!

Cenâb-ı Hak Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurur: "Mümin erkekler ve mümin kadınlar birbirlerinin velileridir."1 O halde birbirimizin farkında olalım. Kardeşlerimizle insan onuruna yakışır bir ilişki ve samimi bir yakınlık kuralım. Sonra da ellerimizi Rabbimize açalım, tam bir teslimiyet içinde O'na boyun eğip sabır ve şifa dileyelim. Bizleri hem bu dünyada hem de ahirette mesut ve bahtiyar kılacak bir kulluk bilincine eriştirmesini O'ndan niyaz edelim. Hutbemi Peygamber Efendimiz (s.a.s)'in şu hadisiyle bitiriyorum: "Mümin, mümin kardeşi için birbirine sımsıkı kenetlenmiş tuğlalardan oluşan bir bina gibidir."


1 Tevbe, 9/71.

2 Buhârî, Edeb, 36.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN